Moderní ruské radioelektronické systémy jsou schopné nejen zaútočit na nepřítele, ale také ho „uvidět“ přes jakékoliv maskování. (Foto: Twitter)
Obzvláště zranitelné jsou tanky a obrněná vozidla vybavená aktivními ochrannými systémy. K těmto závěrům dospěl velitel 11. obrněné kavalérie regiment plukovník Scott Woodward, uvádí The Drive.
Na základě experimentu provedeného v Národním výcvikovém středisku USA ve Fort Irwin se ukázalo, že i v noci pečlivě maskovaná obrněná vozidla zanechávají jasnou elektronickou stopu, která je viditelná ze vzdálenosti 12 kilometrů. A pro ruské systémy radiolokačního a elektronického boje není těžké je uvidět.
„Jak vypadá váš znak pro systémy radioelektronického boje, to je širší otázka. Pokud vás takhle vidím, nezáleží na tom, jaké je vaše maskování,“ napsal plukovník Scott Woodward v rámci komentáře k fotografii, na níž je vidět elektronická stopa zamaskované skupiny vojáků.
Odborník zdůraznil, že aktivní systémy obrany před protitankovými řízenými raketami mohou výrazně zvýraznit stopu jednotky. Důvodem jsou senzory a radary pro detekci létající munice.
„Možnost geolokace nepřátelských sil elektronickým způsobem, o němž nepřítel nemá tušení, umožňuje provést dělostřelecké nebo letecké útoky na jeho pozice. Zvláště destruktivní může být jejich doplnění elektronickými nebo kybernetickými útoky,“ domnívá se americký vojenský analytik.
Proto Spojené státy zintenzivnily práce na vytvoření moderních systémů radioelektronického boje.
Metody radioelektronického boje
Podplukovník Ozbrojených sil Spojených států amerických Gary Lyke minulý rok poznamenal, že americká armáda pomaleji než jiné zdokonaluje metody radioelektronického boje. Jako příklad uvedl skutečnost, že během cvičení američtí vojáci nevypínají své mobilní telefony, čímž odhalují svoji polohu.
Navíc podle něj vojáci zapomínají vytvářet rezervní komunikační kanály v případě, pokud bude hlavní síť utlumena. Podplukovník si je jistý, že Rusko a Čína tyto nedostatky dokáží využít.
„Pokud byste se zeptali, jestli jsme připraveni na práci s elektromagnetickým spektrem, řekl bych, že ne,“ uvedl Lyke.
Podle něj tréninky amerických vojáků ztěžují požadavky regulátorů, které vydávají omezení na prostředky radioelektronického boje na dobu a síly používaných prostředků.
Zdroj: snews.com