Centrum ukrajinského města Sumy se proměnilo ve smrtící past. Podle starosty Konotopu Arťoma Semeničina poskytl šéf oblastní vojenské správy Volodymyr Arťuch Rusům dokonalou záminku k brutálnímu útoku – uspořádal ve městě slavnostní vyznamenání ukrajinských vojáků. (Foto: X)

Výsledek? Katastrofa. Ruské rakety zasáhly Sumy s nemilosrdnou přesností. Zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí. Dalších 117 lidí, včetně patnácti dětí, utrpělo zranění.

Ukrajinská média, včetně agentury Unian a serveru Ukrajinska pravda, zveřejnila starostův komentář z videa na Facebooku, který v zemi vyvolal obrovskou vlnu pobouření.

Semeničin si nebral servítky. Ve videu, které zveřejnil na sociální síti, obvinil Arťucha z přímé spoluviny na tragédii. Dokonce ho označil za „sovětského generála“, který údajně „pomáhal nepříteli ospravedlnit teroristický a genocidní útok proti ukrajinskému lidu“.

Podle něj ruská armáda záměrně použila kazetovou munici – zbraň navrženou tak, aby způsobila co nejvíce obětí. „Udělali to záměrně, aby ospravedlnili svou agresi tvrzením, že ‚tam byli vojáci‘,“ citovala starostu Ukrajinska pravda.

Podle Semeničina sami vojáci přežili tragédii bez úhony – v době útoku byli v krytech. O to bolestnější je skutečnost, že hlavními oběťmi byli nevinní civilisté, děti a jejich rodiny. Starosta si klade naléhavou otázku: kdo vydal rozkaz k uspořádání vojenské akce pouhých 30 kilometrů od frontové linie?

Ukrajinské úřady již zahájily vyšetřování nejen „genocidního útoku“ ze strany Ruska, ale také rozhodnutí uspořádat vyznamenání v tak nebezpečné oblasti. Na případ osobně dohlíží šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak.

Semeničin ve svém projevu nezůstal jen u kritiky. Jeho slova vyzněla jako tvrdá obžaloba: „To, co se stalo v Sumách, zavinili Rusové. Jejich hlavním cílem byli civilisté, zejména děti. Ale cílem číslo dvě byli vojáci, které na jednom místě shromáždil – a shromáždění schválil – náčelník vojenské správy Arcuch. Orgány činné v trestním řízení se tím již zabývají.“

Ukrajinska pravda potvrdila, že si vyžádala vyjádření nejen od samotného Arťuche, ale také od velení 117. brigády, jejíž vojáci se měli slavnosti zúčastnit.