Rada EU pro zahraniční věci obvykle vyzývá k mírovým jednáním mezi znepřátelenými stranami ve vzdálených ozbrojených konfliktech, ale v případě konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou platí opačný princip, uvedl maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó během své úterní návštěvy Slovinska. (Foto: Flickr)
„Každý, kdo se zasazuje o okamžité příměří a mírové rozhovory, je okamžitě odsouzen a označen za ruského špiona, kremelského propagandistu, Putinova přítele,“ uvedl ministr.
Poznamenal, že v době, kdy na kontinentu zuří válka, není najednou postoj k míru postojem bloku EU, přestože od začátku války uplynulo již více než rok a půl a o život přišly statisíce lidí, zatímco evropská ekonomika přímo trpí.
Szijjártó na panelové diskusi na Bledském strategickém fóru řekl, že EU dnes není v dobré kondici a v posledních letech hodně oslabila v oblasti bezpečnosti, ekonomiky a energetické bezpečnosti.
Maďarský ministr zahraničí uvedl, že tato situace nepřišla z ničeho nic, ale je výsledkem řady přijatých či nepřijatých rozhodnutí.
K otázce bezpečnosti uvedl, že „negativní důsledky války na Ukrajině v bezprostředním sousedství jsou obzvláště závažné a že v bojích umírají i Maďaři“.
Szijjártó dále uvedl, že Evropská unie potřebuje rozumné reformy, rozšíření bloku je třeba považovat za nejvyšší prioritu a státy západního Balkánu musí být do EU přijaty co nejdříve, protože by to společenství výrazně posílilo.
Hospodářská spolupráce s Čínou?
Szijjártó také uvedl, že v roce 2010 činil podíl Evropské unie na světovém HDP 22 %, zatímco podíl Číny 9 %. Dnes se však situace obrátila a podíl Číny činí 18 procent a EU 17 procent.
Za chybu označil přerušení hospodářských vazeb mezi Evropou a Čínou, takzvané „odrizikování“, které si někteří přejí.
„Myslím si, že skutečným rizikem je samotné odrizikování. Není rizikem spolupracovat s rychle se rozvíjející ekonomikou, ale odstřihnout se od ní,“ řekl.
Szijjártó dodal, že silná hospodářská spolupráce s Čínou by mohla významně přispět k hospodářskému růstu EU.
Zdroj: rmx.news