Čína opět důrazně popřela, že by kdykoli poskytla vojenskou pomoc Rusku při jeho invazi na Ukrajinu, uvedl čínský vojenský mluvčí po dvoustranných jednáních s armádou Spojených států. (Foto: Flickr)
Americký ministr obrany Lloyd Austin a čínský ministr národní obrany generál Wej Feng-che se v pátek setkali v Singapuru, kde se konal jejich první osobní summit. Oba předtím jednali o rusko-ukrajinské válce telefonicky.
Setkání se konalo na okraj dialogu Šangri-la, významného regionálního summitu o obraně. Setkání Austina s jeho čínským protějškem trvalo téměř hodinu, ačkoli bylo naplánováno pouze na třicet minut. Podle zprávy Pentagonu o schůzce Austin Wejovi sdělil, že USA „zůstávají věrné naší dlouhodobé politice jedné Číny“, pokud jde o status Tchaj-wanu. Stalo se tak poté, co Biden na květnové tiskové konferenci prohlásil, že USA jsou odhodlány vojensky bránit Tchaj-wan, což Bílý dům později odvolal.
V pátečním Austinově prohlášení se uvádí, že USA „jsou i nadále odhodlány dodržovat naši dlouhodobou politiku jedné Číny, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem, třemi společnými komuniké USA a Číny a šesti ujištěními“.
V této souvislosti však americký ministr obrany na zasedání varoval Peking, aby se „zdržel dalších destabilizujících akcí“ na Tchaj-wanu. „Ministr znovu potvrdil důležitost míru a stability v celém průlivu, nesouhlas s jednostrannými změnami statu quo a vyzval ČLR, aby se zdržela dalších destabilizačních akcí vůči Tchaj-wanu,“ uvádí se v přečtené zprávě.
Oba šéfové obrany se rovněž zavázali zlepšit vzájemnou vojenskou komunikaci, zejména s cílem vyhnout se vyvolání neúmyslné nebo „náhodné“ krize, k jaké nedávno došlo mezi australskými a čínskými letadly v tichomořské oblasti.
„Ministr Austin hovořil o potřebě zodpovědně řídit konkurenci a udržovat otevřené komunikační linky. Ministr zdůraznil, že je důležité, aby se Lidová osvobozenecká armáda zapojila do věcného dialogu o zlepšení komunikace během krizí a snížení strategického rizika,“ uvedla americká strana.
Pokud jde o čínskou stranu, mluvčí označil setkání v Lloyd Austinu za „upřímné“, ale „pozitivní a konstruktivní“ – a dále uvedl, že „je lepší se setkat než nesetkat a je lepší mluvit než nemluvit“, jak řekl novinářům starší plukovník Wu Qian.
Den předtím, ve čtvrtek, vydalo čínské ministerstvo obrany důrazně formulované prohlášení, v němž přislíbilo přijmout „silná opatření“ k „porážce jakýchkoli forem zahraničního vměšování“ na Tchaj-wanu a zejména pokusů o posílení spiknutí za „nezávislost Tchaj-wanu“.
Prohlášení bylo reakcí na zprávy, že ministerstvo zahraničí uvažuje o novém prodeji zbraní na ostrov v hodnotě 120 milionů dolarů. Peking uvedl, že „důrazně odmítá“ plán dalších amerických zbrojních transferů.
Zdroj: zerohedge.com