Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na částečnou blokádu Kaliningradu ze strany Litvy a v prohlášení napsalo, že „provokativní opatření“ považuje za „otevřeně nepřátelská“, a varovalo, že Kreml může podniknout kroky k „ochraně svých národních zájmů“. (Foto: Flickr)
Kaliningrad se nachází mezi členskými státy EU a NATO, Polskem a Litvou. Zásoby z Ruska jsou dodávány po železnici a plynovody přes Litvu – ta minulý týden oznámila, že zakazuje tranzit zboží po železnici, na které se vztahují sankce EU, mezi něž patří uhlí, vyspělé technologie, kovy a stavební materiály.
„Pokud v blízké budoucnosti nebude tranzit nákladu mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem území Ruské federace přes Litvu plně obnoven, pak si Rusko vyhrazuje právo přijmout opatření na ochranu svých národních zájmů,“ uvádí se v prohlášení.
Požadují, aby Litva okamžitě zrušila zákaz dovozu řady zboží do Kaliningradské oblasti.
Dříve v pondělí Kreml označil oznámení Litvy za „bezprecedentní“ a „porušující vše, co existuje“.
„Situace je více než vážná a vyžaduje velmi hlubokou analýzu před formulací jakýchkoli opatření a rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v prohlášení pro tisk.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis uvedl, že pouze plní sankce uvalené EU a že byly přijaty po „konzultaci s Evropskou komisí a podle jejích pokynů“.
„Sankcionované zboží (již) nebude moci projíždět litevským územím,“ dodal.
Podle kaliningradského guvernéra Antona Alichanova se zákaz, který byl potvrzen v pátek, týká zhruba 50 % veškerého dovozu. Vyzval občany, aby v panice nenakupovali…
…bezvýsledně.
PANICKÉ NÁKUPY V KALININGRADU:
Паника в торговых центрах в Калининградской области.
— Ray (@Ray_net_ua) June 19, 2022
Литва заблокировала грузовое ж/д сообщение между рФ и Калининградом. pic.twitter.com/mtUiY2lb4n
Tento víkend došlo k dost možná největší provokaci Ruska a Západu za celou dobu čtyřměsíční války na Ukrajině, ale zdá se, že jen málokdo z mediálního establishmentu si všímá této ojedinělé události, která má potenciál rychle se zvrtnout ke scénáři třetí světové války.
Pobaltský člen EU/NATO Litva zavedla zákaz veškerého tranzitního zboží po železnici směřujícího do ruské exklávy Kaliningrad na dalekém západě poté, co dopravní úřady toto provokativní opatření původně oznámily v pátek. „Sankční seznam EU zahrnuje zejména uhlí, kovy, stavební materiály a vyspělé technologie a Alichanov uvedl, že zákaz se bude týkat přibližně 50 % položek, které Kaliningrad dováží,“ napsala agentura Reuters.
To vyvolalo obavy, že v Kaliningradské oblasti, která je ruským výsostným územím na pobřeží Baltského moře, ale je sevřena mezi Litvou a Polskem, a je tak závislá na pozemní lodní dopravě přes své sousedy v EU, vypukne panika.
Anton Alichanov, gubernátor ruské oblasti, která má celkem asi milion obyvatel (přičemž město Kaliningrad zahrnuje téměř 450 000 obyvatel – a 800 000 celkem, pokud se započítají i okrajová předměstí), vyzývá ke klidu:
Alikhanov vyzval občany, aby se neuchylovali k panickým nákupům, a uvedl, že mezi Kaliningradem a Petrohradem již převážejí zboží dvě lodě a do konce roku bude v provozu dalších sedm.
„Naše trajekty odbaví veškerý náklad,“ řekl v sobotu.
Ruští představitelé a média již dlouho varují před tím, co označují za snahu Západu „blokovat“ Kaliningrad. Zásadní je, že donucovací opatření EU prováděné z Vilniusu znamená naprostý zlom ve tři desetiletí trvající smlouvě, která byla v platnosti…
Nákladní oddělení litevských státních drah v dopise klientům uvedlo podrobnosti zákazu poté, co Evropská komise „vyjasnila“ mechanismus uplatňování sankcí.
Náměstek litevského ministra zahraničí Mantas Adomenas dříve uvedl, že ministerstvo čeká na „vyjasnění ze strany Evropské komise ohledně uplatňování evropských sankcí na kaliningradský nákladní tranzit“.
Brusel pak rozhodl, že „sankcionované zboží a náklad by měly být stále zakázány, i když cestují z jedné části Ruska do druhé, ale přes území EU“, uvádí Rueters/Rferl.
V očích Moskvy se to rovná ekonomickému obléhání části svrchovaného ruského území a milionu jeho občanů. Když EU začátkem dubna poprvé navrhla zablokování zboží v rámci posledního velkého balíčku sankcí, představitelé Kremlu varovali před válkou vzhledem k tomu, že Moskva bude muset „blokádu prolomit“ v zájmu svých občanů.
Prohlášení Západu o možné blokádě Kaliningradu je testováním vody, ale Rusko může blokádu „prolomit“ v případě, že se tyto hrozby stanou skutečností, má s tím zkušenosti, prohlásil ve středu Vladimir Džabarov, první náměstek šéfa výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory Rady federace.
„Myslím si, že zatím jde o hru, testování vod <…>. V případě blokády, jak se říká, Sovětský svaz ví, jak blokády prolomit, my (Rusko jako nástupce Sovětského svazu) máme obrovské zkušenosti,“ řekl senátor.
„Pokud chtějí jít tak daleko, že nás donutí blokádu prolomit, abychom zachránili životy našich lidí, kteří tam žijí, můžeme to udělat,“ řekl Džabarov ve videorozhovoru v tiskovém středisku Parlamentních listů.
Vyjádřil však naději, že Západ „bude mít dost rozumu, aby se proti tomu rozhodl“.
Kaliningradský gubernátor Alichanov již vyzval ruské federální orgány, aby v souvislosti se zákazem tranzitu připravily proti Litvě odvetná opatření.
Blokáda Kaliningradské🇷🇺 oblasti se může stát důvodem k vypuknutí války mezi Ruskem a NATO.
Kromě toho citoval klíčovou podmínku, která byla součástí vstupu Litvy do EU v roce 2004. Citoval předchozí dohodu, podle níž pobaltský stát „bude v praxi uplatňovat zásadu volného tranzitu zboží, včetně energie, mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem ruského území“.
„Zejména potvrzujeme, že bude existovat svoboda tohoto tranzitu a že zboží v tomto tranzitu nebude podléhat zbytečným zdržením nebo omezením a bude osvobozeno od cel a tranzitních poplatků nebo jiných poplatků souvisejících s tranzitem,“ citoval dále Alichanov ze společného prohlášení.
Zdroj: zerohedge.com