Seriál Černobyl nehledě na prvky americké propagandy a určité nepřesnosti popisuje psychický stav mezi lidmi a ukazuje práci likvidátorů na místě havárie, proto by se na něj lidé měli podívat, myslí si předseda Svazu Černobyl v ruském Jižním federálním okruhu Alexandr Filipenko.

Seriál Černobyl na americké televizní stanici HBO je v současnosti nejpopulárnější televizní show v historii, dokazuje to hodnocení uživatelů webu Internet Movie Database (IMDB). Seriál vypráví o havárii na Černobylské jaderné elektrárně v roce 1986 a o hrdinských úsilích při likvidaci následků katastrofy.

Podle Filipenka je však v seriálu přítomna americká propaganda. „Američané ukázali situaci obyvatel Černobylu… Je tam vidět hranice, jak se k tomu staví naše země a jak svět,“ uvedl Filipenko Sputniku.

Dále také uvedl, že v Rusku dnes probíhá natáčení vlastního filmu o Černobylu, ale na jeho dokončení zatím chybí finanční prostředky.

Likvidátor černobylské katastrofy také upozorňuje na to, že v seriálu je několik nepřesností, v některých případech i hrubá lež.

„Když začala evakuace, dospělým skutečně dávali sto gramů vodky, ale nám bylo pití kategoricky zakázáno. To je hlavní nepřesnost,“ vysvětlil.

Také poznamenal, že nejsou pravdivé i některé momenty v dezaktivaci na místě havárie.

Ale na seriál by se lidé měli podívat. „Ve filmu se mluví o hrdinech. Říkají, že jsme nezachránili pouze Sovětský svaz, ale i celý svět… Takový film musí vidět celý svět,“ řekl Filipenko.

Nadále uvedl, že v seriálu jsou docela pravdivě uvedeny každodenní momenty a vztahy, které vznikaly mezi lidmi, a celkový zájem o likvidaci následků havárie.

Poznamenal, že u lidí byl vidět duch hrdinství. Například když osobně vytvářel první pluk občanské obrany na likvidaci následků havárie, ani jeden z 1200 lidí nedezertoval, lidé tam šli, i když věděli, co s nimi bude.

Je Černobyl nebezpečný i dnes?

Seriál Černobyl je pětidílná série z produkce americké HBO a britské Sky a je věnován nejhorší civilní jaderné katastrofě v dějinách lidstva. Seriál ukazuje děsivý příběh ukrajinského Černobylu.

I přesto, že o výbuchu na Černobylské jaderné elektrárně byla natočena celá řada dokumentů i hraných filmů, nové zpracování je mimořádně úspěšné. K výbuchu a ke katastrofě sice došlo před více než 30 lety, ale i tak se seriál zařadil mezi jedno z nejlépe hodnocených děl. Je to obdivuhodné, ale předskočil dokonce seriál Hra o trůny.

Profesionální kritici a uživatelé sociálních sítí přiřazují seriálu přívlastky jako strhující, úžasný, fantastický či hororový, tvůrcům se podařilo využít i dramatické lidské osudy.

Seriál je také založen na řadě skutečných postav, mezi které patří významný fyzik Valerij Legasov (herec Jared Harris), jehož sebevraždou začíná šokující příběh. Dále je tu hasič Vasilij Ignatěnko (Adam Nagaitis), komunistický funkcionář Boris Ščerbina (Stellan Skarsgard, či sovětský vůdce Michail Gorbačov.

Seriál Černobyl je úspěšný nejen u západních diváků, ale i v Rusku a na Ukrajině. Nehledě na to, že celý seriál vypadá přesvědčivě, tvůrci přiznali, že se hlavní děj nenatáčel v Pripjati, ale v litevském Vilniusu a Kyjevě. V seriálu je řada záběrů na panelová sídliště, ulice i parky, které jsou velmi věrohodné.
Město Pripjať se nacházelo v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Budování města oficiálně začalo 4. února 1970 a mělo sloužit jako sídliště pro přibližně 50 tisíc lidí, převážně pracovníků elektrárny a jejich rodin. Po výbuchu Černobylu, ke kterému došlo v noci 26. dubna 1986, začala odpoledne 27. dubna evakuace celého města.

Dnes je Pripjať městem duchů. Celá oblast je uzavřená zóna, kterou hlídají vojáci. Dnes se do zakázané zóny pořádají zájezdy.

Zdroj: snews.com