Převratný, ale znepokojivý objev nedávného výzkumu odhalil, že příjemci transplantovaných orgánů mohou získat více než jen nové orgány – mohou také získat vzpomínky a osobnostní rysy svých dárců. (Foto: Flickr)
Tento jev, který byl zaznamenán v různých případech transplantace orgánů, tak zpochybňuje tradiční představy o lidské identitě a povaze paměti.
Tato nejnovější zjištění, publikovaná v dubnovém čísle odborného časopisu Cureus, vyvolala mezi vědci a lékaři intenzivní diskusi.
Podle studie se tento jev vyskytuje nejčastěji u příjemců transplantovaného srdce, ale změny emocí, chutí a chování hlásí i příjemci transplantovaných ledvin, plic a dokonce i obličeje.
„Nové důkazy naznačují, že transplantace srdce může zahrnovat přenos osobnostních rysů a vzpomínek z dárce na příjemce, což zpochybňuje konvenční názory na paměť a identitu,“ napsali vědci v přehledu 2024.
„Neuronová síť srdce a obousměrná komunikace s mozkem navíc podporují teorii o existenci spojení srdce a mozku ovlivňujícího paměť a osobnost.“
Jeden otřesný případ se týká devítiletého chlapce, který dostal srdce od tříleté holčičky, která se utopila. Po transplantaci se u chlapce objevil nevysvětlitelný strach z vody, přestože předtím nevěděl o způsobu smrti svého dárce.
Podobně vysokoškolský profesor, který dostal srdce od policisty zabitého při výkonu služby, začal pociťovat zvláštní pocity. Například viděl záblesky světla a cítil intenzivní teplo v obličeji.
Tyto události, ačkoli jsou velmi neobvyklé, vedly odborníky k hypotéze o možné „buněčné paměti“ v orgánech.
Studie a zajímavé spojení
Studie také poukázala na složité propojení mezi srdcem a mozkem a naznačila, že nervová síť srdce může usnadnit přenos osobnostních rysů a vzpomínek dárce orgánů prostřednictvím spojení srdce a mozku.
Přesné mechanismy tohoto jevu však zatím zůstávají nejasné.
V jednom případě se u tanečnice a choreografky, která dbala o své zdraví, náhle objevila nekontrolovatelná chuť na smažené kuře, které nikdy předtím neměla. Později byly v bundě mladého muže, který byl dárcem orgánů, nalezeny nesnědené kuřecí nugety.
Výzkum dále poukazuje na případy, kdy se změnily potravinové preference nebo dokonce sexuální orientace příjemce orgánů.
Homosexuální muž, který dostal srdce od lesbické umělkyně, se údajně po transplantaci začal více zajímat o ženy, zatímco heterosexuální žena, která dostala srdce od heterosexuálního muže, začala pochybovat o své sexualitě.
Ačkoli jsou tato zjištění zajímavá, odborníci upozorňují, že k pochopení složitosti všech souvislostí je zapotřebí dalšího výzkumu.
Někteří vědci přisuzují tyto změny chování psychologickému dopadu závažné operace a procesu zotavování organismu. Jiní naznačují, že imunosupresivní léky, které musí pacienti po transplantaci užívat, mohou ovlivňovat jejich chuť k jídlu nebo životní styl.
Vědecká komunita zůstává v této otázce rozdělena. Někteří odborníci se domnívají, že tyto případy jsou příliš náhodné na to, aby je bylo možné připsat transplantaci orgánů, zatímco jiní tvrdí, že tento jev vyžaduje další výzkum.
Studie z roku 2022, kterou vědci z Coloradské univerzity publikovali v časopise Transplantology, zkoumala malou skupinu příjemců transplantovaných orgánů, včetně příjemců srdce, jater a ledvin.
Studie zjistila, že téměř 90 % účastníků po operaci zaznamenalo změny ve své osobnosti, temperamentu, emocích a stravovacích preferencích. Tyto změny se neomezovaly pouze na transplantované srdce, což naznačuje, že výše uvedený jev může být rozšířenější, než se dosud předpokládalo.
Zdroj: naturalnews.com