Západní státy záměrně brání ztělesnění ruské iniciativy pro návrat syrských běženců do vlasti, tyto země hodlají tímto způsobem načasovat „pumu“ v sousedních státech s SAR ve svých zájmech, řekl v rozhovoru pro Sputnik libanonský prezident Michel Aoun. (Foto: Middle East Monitor)
„Přesvědčili jsme se o tom, že návrat běženců do vlasti závisí na vážném mezinárodním rozhodnutí. Moje návštěva Sýrie nestačí. Světové společenství nečestně využívá tento problém. Chce načasovat pumu v podobě běženců ve státech sousedících se Sýrií, i když to může podkopat společnost, bezpečnost a ekonomiku v takových zemích jako Libanon. Nechtějí sdílet odpovědnost za běžence s těmito státy navzdory velkým možnostem, kterými disponují četné evropské státy a USA,“ řekl Aoun.
Libanonský prezident prohlásil, že Bejrút a Moskva jednají o otázce návratu Syřanů domů, „zvlášť po navržení iniciativy zaměřené na pomoc v návratu běženců do jejich vlasti“. „Tato iniciativa narazila bohužel na mezinárodní překážky, které zabránily její realizaci. Kvůli tomu se situace v Libanonu vyhrotila. Máme za to, že Rusko a Libanon mají shodný názor na problém syrských běženců,“ řekl.
Západní státy brání podle Aouna návratu běženců pod záminkou očekávání definitivního politického překonání syrské krize, ke kterému „ještě velmi dlouho nedojde“, což bude mít pro Libanon katastrofální následky.
Prezident vyslovil naději, že společné cíle Ruska a Libanonu dokážou překonat strategii Západu, a připomněl, že palestinští běženci žijící v Libanonu čekají na politické překonání problému ve své zemi, aby se tam mohli vrátit, přes 75 let.
V Libanonu připadá na čtyři miliony obyvatel asi dva miliony běženců ze Sýrie a 600 tisíc z Palestiny. Libanonská vláda nejednou požádala světové společenství o pomoc a prohlásila, že ekonomika země již není s to vydržet tuto zátěž.