Paříž – Francouzská Nejvyšší soudní rada (CSM) v pondělí vyjádřila znepokojení nad „bouřlivými reakcemi“ na rozsudek v kauze krajně pravicové političky Marine Le Penové. (Foto: Flickr)

CSM se domnívá, že „mohou vážně narušit nezávislost soudnictví“. Informuje o tom internetová stránka deníku Le Monde.

„Výhrůžky namířené osobně proti soudcům, kteří mají případ na starosti, stejně jako výroky politických představitelů o oprávněnosti stíhání nebo odsouzení, zejména během jednání, nelze v demokratické společnosti akceptovat,“ varovala CSM.

K výhrůžkám soudcům se vyjádřil také ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. V příspěvku na síti X napsal, že takové jednání je v demokracii nepřijatelné a je znepokojivé i z hlediska nezávislosti soudnictví.

Zatímco levicové a centristické strany po odsouzení Marine Le Penové vyzvaly k „respektování nezávislosti soudnictví a právního státu“, řada krajně pravicových politiků, včetně Érica Ciottiho, Jordana Bardella a Marion Maréchalové, rozsudek odsoudila.

Slovní útoky na soudce kritizoval také bývalý francouzský prezident Francois Hollande, který uvedl, že soud vynesl v případě Le Penové „vysoký trest, ale za závažné trestné činy“. Podle Hollanda je v tuto chvíli jedinou možnou reakcí respektování nezávislosti soudní moci. Dodal, že útoky na soudce jsou nepřijatelné.

Slovní útoky na soudce kritizoval i francouzský exprezident Francois Hollande, který uvedl, že soud vynesl v případě Le Penové „vysoký trest, ale za závažné přestupky“. Podle Hollanda je v tuto chvíli jedinou možnou reakcí respektování nezávislosti soudní moci. Dodal, že útoky na soudce jsou nepřijatelné.

Hollande se rovněž vyjádřil k informaci, že podle vládních zdrojů je údajně francouzský premiér François Bayrou rozsudkem nad Le Penovou znepokojen. Hollande se však domnívá, že premiér „by se neměl znepokojovat, protože jako strážce právního státu musí akceptovat nezávislost soudů“. Bývalý prezident zároveň připomněl, že Le Penové „nebyla zakázána politická činnost“ a že její strana může kandidovat v prezidentských volbách.

USA komentují rozsudek nad Le Penovou připomínkou Trumpových soudních trápení.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí v reakci na rozsudek nad francouzskou krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou uvedla, že zákaz kandidatury v politice je „znepokojující“.

Pařížský soud v pondělí s okamžitou platností zakázal Le Penové ucházet se o veřejné funkce. Zákaz bude trvat pět let. Zároveň byla odsouzena ke čtyřem letům vězení za zpronevěru. Le Penová však do vězení nepůjde: její trest bude na dva roky podmíněně odložen a následující dva roky bude nosit elektronický náramek. Soud jí také nařídil zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc eur.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová v odpovědi na otázku týkající se případu Le Penové uvedla, že „jako Západ musíme dělat víc než jen mluvit o demokratických hodnotách. Musíme je také žít“.

Dodala, že vyloučení lidí z politického procesu „je obzvláště znepokojivé vzhledem k agresivním a zkorumpovaným právním bitvám vedeným proti prezidentu Trumpovi zde ve Spojených státech“. Bruceová se k případu Le Penové nechtěla vyjadřovat, ale ohradila se proti tomu, když ji jeden z novinářů označil za „krajně pravicovou“ političku. Uvedla, že tento termín může být „pejorativní“.

Le Penovou, která je považována za hlavní kandidátku v prezidentských volbách v roce 2027, v pondělí pařížský soud uznal vinnou ze zpronevěry výdajů Evropského parlamentu a zakázal jí ucházet se o veřejnou funkci. Le Penová oznámila, že se proti rozsudku odvolá.

Trump, který s Le Penovou navázal úzké vztahy částečně kvůli jejich tvrdému postoji k imigraci, byl předmětem mnoha vyšetřování a žalob. Americký Senát mu mohl zakázat kandidovat v prezidentských volbách v roce 2024, ale nezískal dostatek hlasů poté, co podněcoval násilí a výtržnosti, když odmítl uznat svou prohru v prezidentských volbách v roce 2020 s demokratem Joem Bidenem.

Italská premiérka Giorgia Meloniová v úterý odsoudila soudní verdikt, který francouzské krajně pravicové političce Marine Le Penové zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené politické funkce. Meloni to označil za smutný den pro demokracii, informují agentury AFP a ANSA.

„Neznám podstatu obvinění proti Marine Le Penové, ani důvody tak rázného rozhodnutí,“ řekla italská premiérka listu Il Messaggero. „Myslím si však, že nikdo, komu záleží na demokracii, nemůže mít radost z rozsudku, který je namířen proti vůdkyni významné strany a který připravuje miliony občanů o zastoupení,“ dodal Meloni.

Italský vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini v pondělí označil rozsudek za „vyhlášení války ze strany Bruselu“. „V Paříži odsoudili Marine Le Penovou a chtěli by ji vyloučit z politického života. Špatný film, který vidíme i v jiných zemích, například v Rumunsku,“ napsal Salvini na sociálních sítích. „Ti, kteří se bojí rozsudku voličů, jsou často uklidněni verdiktem soudu,“ dodal.

Le Penovou a devět funkcionářů její strany Národní sdružení (RN) odsoudil pařížský soud za zneužití prostředků Evropského parlamentu. Z jeho příspěvků zaměstnávali asistenty, kteří ve skutečnosti pracovali pro politickou stranu, a nikoli pro europoslance. Soud odhadl, že takto bylo použito 2,9 milionu eur. Le Pen jakékoli porušení zákona popírá.