Maďarsko Viktora Orbána je i nadále trnem v oku evropským plánovačům a politikům, naposledy v úterý hlasitě vetovalo balíček finanční pomoci ukrajinské vládě ve výši 18 miliard eur (18,93 miliardy USD). (Foto: Flickr)
Ačkoli pomoc stále může případně dorazit do Kyjeva, maďarské veto zajišťuje delší, zdlouhavější a komplikovanější proces, pokud má pomoc EU nadále proudit – což úředníci stále slibují.
Nyní se bude hledat techničtější řešení, jak v úterním komentáři popsal Tuomas Saarenheimo, předseda Hospodářského a finančního výboru Rady EU: „Nakonec byla nalezena shoda na formulacích, které umožňují flexibilní a rychlý způsob, jak prostředky Ukrajině poskytnout, aniž by se zásadně změnil způsob, jakým EU spravuje své fondy. Říkám dohoda, ale ve skutečnosti byla tato dohoda mínus jedna.“
A tak Budapešť jako osamělý nesouhlasící prohloubila svou roztržku s Bruselem po podobně hlubokých neshodách ohledně sankcí na ruskou energetiku, na níž je Maďarsko téměř zcela závislé…
Mnohé státy považují Orbánovu taktiku za chabě zastřený pokus přimět EU k uvolnění miliard z pravidelného financování a peněz na obnovu po pandemii, které byly zadržovány.
Sedmadvacet zemí EU má na rozhodnutí čas do 19. prosince a vedoucí představitelé EU se příští týden sejdou na dvoudenním summitu, což zvyšuje pravděpodobnost, že se s těmito otázkami bude muset vypořádat i později.
Někteří evropští představitelé Orbánovi vyčítají, že svým odporem drží trpící ukrajinský lid jako „rukojmí“.
Daniela Freunda, člena strany Zelených a parlamentního vyjednavače v otázce právního státu, citovala agentura The Associated Press takto: „Orbán se chystá na jednání s Evropskou komisí: „Viktor Orbán zneužívá právo veta jako nikdo před ním….. Dokonce si kvůli tomu bere jako rukojmí finanční prostředky pro ukrajinské nemocnice. Situaci zcela vyhrocuje.“
„EU najde způsob, jak podpořit Ukrajinu i bez Maďarska. Ale to znamená: více času, více úsilí, více nákladů. Viktor Orbán dnes nemohl dát Putinovi hezčí dárek,“ řekl Freund a zopakoval tak dřívější obvinění, že Orbán je pod „vlivem Kremlu“ – obvinění, které padlo ještě před ruskou invazí.
Deník Financial Times mezitím v úterý informuje, že Evropská komise zvažuje uvalení nových sankcí na ruský těžební sektor, přičemž příjmy z těžby označuje za klíčové odvětví, z něhož může Kreml nadále financovat válku na Ukrajině. Některé konkrétní produkty by mohly být vyňaty, ale zakázány by byly všechny nové investice do ruské těžby.
Zdroj: washingtonpost.com