Moskva tento týden varovala, že zbývá „stále méně kroků“ k jaderné kolizi poté, co Velká Británie oznámila, že posílá Ukrajincům munici s ochuzeným uranem pro použití v jejich hlavních bojových tancích Challenger II. (Foto: Flickr)

Prezident Putin rovněž v návaznosti na rozhodnutí Londýna uvedl, že Rusko „odpovídajícím způsobem zareaguje“, pokud Ukrajinci skutečně obdrží „jadernou složku“. Ve středu Kreml v návaznosti na to poukázal na krach smlouvy New START a na to, že jaderná smlouva pravděpodobně nebude obnovena kvůli „nepřátelským akcím“ Spojených států.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že obnovení rozhovorů mezi největšími světovými jadernými mocnostmi skutečně nemá smysl, a označil jejich pozastavení za „téměř nevyhnutelné“ vzhledem ke „kumulaci okolností destruktivních a nepřátelských akcí USA“.

„Nemyslím si, že existuje nějaký důvod, proč s USA o Novém STARTu jednat,“ řekl Rjabkov deníku Kommersant. Tyto neomalené poznámky zazněly na konferenci nazvané „Svět bez START: Co dál?“.

Obvinil také NATO a tvrdil, že „NATO se snaží změnit rovnováhu sil ve svůj prospěch s nárokem na globální dominanci. To jim nedovolíme. Proto naše hlubší spolupráce, a to i v oblasti bezpečnosti, s Čínou, a proto naše rozhodnutí pozastavit platnost smlouvy START,“ řekl. Pokud jde o zbývající naději na opětovné zavedení smlouvy o monitorování a snižování počtu jaderných zbraní, vysvětlil:

„návrat k jejímu plnému provádění je možný pouze v situaci, kdy USA prokáží, že opouštějí svůj nepřátelský kurz vůči Rusku.“

„Nyní tomu nic nenasvědčuje, spíše se objevují známky opačného přístupu, dalšího zhoršování, další eskalace. O změně našeho postoje v otázce pozastavení nemůže být řeč,“ zdůraznil.

Rjabkov dodal, že Moskva v tuto chvíli neuvažuje o tom, že by text smlouvy jakkoli měnila, ale pokud by se „stalo nemožné“ a Francie a Británie by byly ochotny se k paktu připojit, „byla by to nová situace, vyžadující nové hodnocení a přijímání nových rozhodnutí“.

Komentář o možném přistoupení Velké Británie a Francie k paktu je o to zajímavější, že se objevila nová kontroverze ohledně chystaných dodávek ochuzeného uranu do Kyjeva.

V březnu 2021 obě strany obnovily Nový START na dobu pěti let a jeho platnost vyprší v únoru 2026, pokud nebude pokračovat – což je stále pravděpodobnější vzhledem k tomu, že vztahy mezi USA a Ruskem se kvůli válce na Ukrajině zhoršily tak rychle, že se blíží úplnému bodu zlomu. Putin však koncem února v prohlášení vyhlásil v podstatě definitivní ortel poté, co byl osud smlouvy již krajně nejistý.

Vzájemné monitorovací mise, k nimž vyzývaly podmínky smlouvy, byly pozastaveny přinejmenším od loňského léta.

Smlouva má omezit a snížit jaderné zbraně na obou stranách, přičemž stanovuje limit maximálně 1 550 rozmístěných hlavic a 700 raket. Smlouva START I začala platit v roce 1991 a nová smlouva START byla podepsána za administrativy Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v roce 2010 jako nástupnická dohoda.

Zdroj: dailymail.co.uk