Diskuse na Západě o vyzbrojení Ukrajiny jadernými zbraněmi je „naprosto nezodpovědná“, prohlásil v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na zprávu listu New York Times citující nejmenované představitele, kteří takovou možnost naznačili. (Foto: Flickr)
Deník New York Times minulý týden uvedl, že někteří neidentifikovaní západní představitelé navrhli, že by americký prezident Joe Biden mohl Ukrajině poskytnout jaderné zbraně ještě před svým odchodem z funkce.
„Několik úředníků dokonce navrhlo, že by pan Biden mohl Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které jí byly odebrány po rozpadu Sovětského svazu. To by byl okamžitý a obrovský odstrašující prostředek. Takový krok by však byl komplikovaný a měl by vážné důsledky,“ napsal list.
Peskov na dotaz ohledně této zprávy novinářům řekl: „Jsou to naprosto nezodpovědné argumenty lidí, kteří špatně chápou realitu a kteří necítí ani špetku odpovědnosti, když činí taková prohlášení. Podotýkáme také, že všechna tato prohlášení jsou anonymní.“
Již dříve vysoký ruský bezpečnostní představitel Dmitrij Medveděv prohlásil, že pokud by Západ dodal Ukrajině jaderné zbraně, pak by Moskva mohla takový transfer považovat za rovnocenný útoku na Rusko, což by bylo důvodem k jaderné reakci.
Ukrajina zdědila jaderné zbraně po Sovětském svazu po jeho rozpadu v roce 1991, ale vzdala se jich na základě dohody z roku 1994, Budapešťského memoranda, výměnou za bezpečnostní záruky ze strany Ruska, USA a Velké Británie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc prohlásil, že vzhledem k tomu, že Ukrajina jaderné zbraně odevzdala, je vstup do NATO jediným způsobem, jak může Rusko odstrašit.
V 33 měsíců trvající rusko-ukrajinské válce došlo minulý týden k eskalaci na obou stranách poté, co Ukrajina se souhlasem Západu poprvé vypálila americké a britské rakety na Rusko a Moskva odpověděla odpálením nové hypersonické rakety středního doletu na Ukrajinu.
Na otázku ohledně rizika jaderné eskalace Peskov uvedl, že Západ by měl Putinovi „pozorně naslouchat“ a přečíst si nově aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu, která snížila práh pro použití jaderných zbraní.
Samostatně šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin uvedl, že Moskva je proti pouhému zmrazení konfliktu na Ukrajině, protože potřebuje „pevný a dlouhodobý mír“, který vyřeší hlavní příčiny krize.
Zdroj: businesslive.co.za