Observatoř NASA Solar Dynamics Observatory zveřejnila fotografii, na níž je vidět, jak se ve sluneční atmosféře tvoří mohutná koronální díra, která vyvrhuje proud rychle se pohybujícího slunečního větru směrem k Zemi. (Foto: Solar Ham / NASA)
„Současná koronární díra, ta velká, která se právě nachází, má průměr asi 300 000 až 400 000 kilometrů,“ řekl Alex Young, zástupce ředitele pro vědu na Goddardově oddělení heliofyziky NASA, serveru Bussiness Insider. Dodal, že „to je asi 20-30 Zemí seřazených zády k sobě“.
Young uvedl, že koronální díry uvolňují sluneční vítr, který se může pohybovat rychlostí 500-800 km za sekundu. Vysvětlil, že výron koronální hmoty dosáhne Země do pátku.
„Účinky vysokorychlostního větru začneme pozorovat pravděpodobně 24. března.“
„Až vysokorychlostní vítr dosáhne Země, částice a magnetické pole, které nese, budou interagovat se zemským magnetickým polem, čímž ho účinně rozkmitají nebo jako když zazvoní zvon,“ řekl.
Webová stránka o kosmickém počasí SolarHam uvedla, že až sluneční vítr zasáhne Zemi, vyvolá mírnou (G2) geomagnetickou bouři.
Zde je názorná ukázka dopadů CME na moderní společnost.
Kromě rizika geomagnetické bouře v tomto týdnu již začal 25. cyklus slunečních skvrn, který by měl být aktivní. To by mohlo znamenat problémy pro digitální ekonomiku, protože poruchy způsobené slunečními erupcemi mohou vést k hospodářským škodám.
V loňském roce přišla satelitní internetová služba Starlink Elona Muska o 40 satelitů poté, co je geomagnetická bouře vyřadila z oběžné dráhy.
Zdroj: businessinsider.com