O hmyzu se mluví jako o potravině budoucnosti, v neposlední řadě kvůli jeho přínosům pro udržitelnost. (Foto: Flickr)
Je vynikajícím zdrojem bílkovin a ve srovnání s tradičním zemědělstvím spotřebuje na svou produkci výrazně méně zdrojů. Dejte své farmě moučných červů asi 2 kilogramy (4,4 libry) potravy a získáte kilogram jedlých bílkovin; u hovězího masa byste potřebovali desetkrát více prostoru a vyprodukovali byste 18krát více skleníkových plynů.
V novém stanovisku vědci navrhují, že přechod na stravu, která zahrnuje hmyz, by mohl mít další pozitivní účinky i na způsob pěstování plodin.
Autoři se v článku zabývají využitím odpadních produktů vznikajících při produkci hmyzu pro lidskou výživu a krmení zvířat a přínosem, který by tento odpad mohl mít pro pěstování udržitelných plodin.
Vedlejší produkty z hmyzích farem by potenciálně mohly pěstitelům plodin poskytnout organickou půdní přísadu, která podporuje růst rostlin a ovlivňuje půdní mikrobiom způsobem, který může podpořit zdraví rostlin.
„Nový organický půdní doplněk vzniká z produkce nového zdroje živočišných bílkovin, tedy z produkce hmyzu, jako je žluťásek moučný (Tenebrio molitor), moučný červotoč menší (Alphitobius diaperinus), cvrček domácí (Acheta domesticus), voják černý (Hermetia illucens) nebo moucha domácí (Musca domestica), pro potravinářské a krmné účely,“ uvádějí autoři článku.
Výsledkem produkce hmyzu jako potravy a krmiva jsou obvykle dva vedlejší produkty: hmyzí exuvie a trus. Exuvie jsou exoskelety, které zůstávají po vylíhnutí hmyzu, a trus jsou v podstatě hmyzí bobky a nezkonzumovaná potrava hmyzu; tyto dva vedlejší produkty by se mohly stát potenciální alternativou ke konvenčním hnojivům a pesticidům.
„Důležitou složkou hmyzích exuvií je chitin, vysokomolekulární polysacharid s obsahem aminokyselin, který je přítomen také v buněčných stěnách hub a v exoskeletu mnoha korýšů. Bylo prokázáno, že půdní doplňky obsahující chitin podporují růst rostlin,“ poznamenávají autoři.
„Existuje však soubor bakterií, které dokáží chitin metabolizovat, a tyto mikroby pomáhají rostlinám být odolnější vůči chorobám a škůdcům,“ říká Marcel Dicke, rostlinný biolog z nizozemské Wageningen University a spoluautor článku.
„Když se exuvie přidají do půdy, populace těchto prospěšných bakterií se zvýší.“
Přidání hmyzích exuvií do půdy může navíc podpořit růst rostlin, protože hmyzí výkaly jsou bohaté na dusík, živinu, která je pro růst rostlin klíčová, ale ve většině půd jí může být nedostatek. Dusík se do půdy často přidává ve formě syntetických hnojiv.
„Stejně tak bylo prokázáno, že přidávání hmyzích výkalů do půdy dodává rostlinám dusík a další živiny, které zvyšují jejich biomasu a obsah živin. Přídavky chitinu i hmyzích výkalů ovlivňují složení půdního mikrobiomu, což může být důležitý faktor podporující růst a zdraví rostlin,“ uvádějí autoři článku.
Výzkumníci se rovněž zmiňují o potenciálu exuvií fungovat jako prostředek ochrany proti škůdcům. Prospěšné půdní bakterie, které metabolizují chitin z exuvií, mohou nejen podpořit růst rostlin, ale také způsobit změny ve fyziologii rostlin, přilákat mutualistický hmyz, jako jsou opylovači, a dokonce i přirozené nepřátele antagonistického hmyzu.
Když je rostlina napadena hmyzem, její listy jsou schopny produkovat těkavé látky, které přilákají predátora škůdce.
„Říkám tomu volání rostliny o pomoc,“ říká Dicke. „Nabírají si tělesné strážce.“
Autoři se domnívají, že aplikace vedlejších produktů z chovu hmyzu do plodin by mohla být krokem k oběhovému potravinovému systému, v němž je odpad téměř vymýcen. Hmyz je krmen odpadními látkami z pěstování plodin nebo výroby potravin, hmyz pak poskytuje potravu lidem a masným výrobkům, využití zbytků z produkce hmyzu na podporu růstu plodin pak kruh uzavírá.
Dalším krokem je podle Dickeho získat pro myšlenku konzumace hmyzu více lidí, zejména ze Západu. V některých částech světa je hmyz již dnes základem stravy.
Kobylky se běžně konzumují v desítkách afrických zemí, kde se hmyz sbírá brzy ráno, než je aktivní, a poté se vaří, čistí a solí. V Demokratické republice Kongo jsou housenky k dostání celoročně na trzích, zatímco termiti se mohou smažit nebo sušit na slunci a rozemlít na mouku.
„Jedl jsem cvrčky, moučné červy a kobylky,“ dodává Dicke.
„Mnoho lidí v naší části světa si musí na konzumaci hmyzu zvyknout, ale mohu vám říci, že jsem jedl mnoho dalších druhů hmyzu po celém světě a vždy jsem se na nich skvěle najedl.“
Studie byla publikována v časopise Trends in Plant Science.
Zdroj: sciencealert.com