Evropský parlament potvrdil nový zákon o autorském právu, který aktivisté označili za katastrofu pro internet. Informuje o tom The Independent.
Poslanci Evropského parlamentu hlasovali za přijetí rozporuplných článků 11 a 13. Článek 13 (viz náš článek Již zítra se bude hlasovat v EU o důležité směrnici. Ještě máme šanci zastavit „cenzuru“ internetu) zavazuje technologické platformy k filtraci celého obsahu a k jeho kontrole, aby nebyla porušována autorská práva.
Aktivisté jsou si jistí, že kvůli novému zákonu mohou ze sítě zmizet všechny memy a parodie, které jsou udělány na základě snímků obrazovky z filmů nebo fotografických bank. Je to spojeno s tím, že algoritmy si budou plést vtipy se skutečným porušením autorských práv.
Podle německé poslankyně Evropského parlamentu Julie Redy, která aktivně vystupovala proti přijetí nových opatření, budou následky zákona pro internet katastrofické.
„Všechno, co chcete zveřejnit, musí být schváleno těmito filtry. Zcela legální obsah, jako jsou parodie a memy, bude na mušce," napsala politička na Twitteru.
Článek 11 zavádí takzvanou daň za spojení. To znamená, že společnosti jako Google a Facebook mohou donutit média, aby platila za použití jejich nadpisů na webu vyhledávače a sociální sítě.
Poprvé se o novém zákonu Evropské unie o autorském právu začalo mluvit na začátku června tohoto roku. Tehdy poslanci návrh odmítli, ale poslali zákon na přezkoumání. Obnovená verze návrhu zákona osvobodila malé platformy od povinnosti zavedení filtrů pro obsah, velké technologické společnosti však budou muset filtrovat celý zveřejňovaný obsah.