USA – V zákoně o národní obraně na rok 2024 (National Defense Authorization Act, NDAA), který byl právě schválen Sněmovnou reprezentantů i Senátem, je zakotven pozměňovací návrh, jehož cílem je zabránit jakémukoli budoucímu prezidentovi vystoupit z NATO.

Jeden ze spolupředkladatelů zákona Tim Kaine (D-VA) popsal, že „potvrzuje podporu USA této klíčové alianci, která je základem naší národní bezpečnosti. Vysílá také silný signál autoritářům na celém světě, že svobodný svět zůstává jednotný“.

Nikdo z těchto demokratů a jestřábů v Kongresu se samozřejmě ani na okamžik neobává, že by se prezident Biden někdy zabýval myšlenkou vystoupení z NATO, ale tento scénář jistě v průběhu let v různých obdobích nadhodil republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. V čele bipartitní legislativy stál také senátor Marco Rubio z Floridy.

Trump v posledních týdnech prohlásil, že by o tom uvažoval, pokud bude znovu zvolen do úřadu. Západní vojenskou alianci, která po celou dobu studené války odolávala Sovětskému svazu, dlouhodobě označuje za „papírového tygra“ v tomto bodě.

Své první funkční období strávil agresivním odsuzováním členů NATO, kteří nesplnili alianční závazek vydávat na obranu alespoň 2 % HDP.

Již v roce 2000 se Trump vyjádřil ve prospěch této myšlenky, například v knize The America We Deserve napsal, že „stažení z Evropy by této zemi ušetřilo miliony dolarů ročně“.

Na druhé straně stojí Biden, který pakt NATO označil za „posvátný“. Trump však dlouhodobě kritizuje druh washingtonského zahraničního vojenského avanturismu, k němuž ho postavení v čele aliance vybízí. Od nekonečných válek v Afghánistánu a Iráku až po operace NATO v čele změn režimů od Libye po Sýrii, Trump a jeho příznivci takové šarvátky pranýřují. Ve skutečnosti je to však častěji Washington, kdo provádí vojenský avanturismus pod záminkou „mezinárodní podpory“ prostřednictvím NATO (například Obamova intervence v Libyi využila NATO jako fíkový list).

V reakci na to Bidenova administrativa zahrála na strunu „Russiagate“ a očernila Trumpa z přitulení k Putinovi, a to i v říjnovém prohlášení:

Výhrůžky Donalda Trumpa, že oslabí NATO a postaví se na stranu (ruského prezidenta) Vladimira Putina, podkopávají sílu Ameriky na globální scéně a ohrožují naši národní bezpečnost,“ uvedl v prohlášení mluvčí kampaně Ammar Moussa. „Donald Trump se jako prezident čtyři roky přituloval k diktátorům a snižoval bezpečnost naší země. Představa, že by opustil naše spojence, pokud nebude po jeho, podtrhuje to, co už o Donaldu Trumpovi víme, že je pravda: Jediný, na kom mu záleží, je on sám. A přesně proto by se Donald Trump neměl dostat do blízkosti Oválné pracovny.“

Skutečností však zůstává, že NATO se v letech Trumpova prezidentství rozšířilo o Černou Horu a Severní Makedonii – a Trumpův slib vyjednat ukončení rusko-ukrajinské války by pravděpodobně závisel na zachování silného NATO, které by mohl použít jako páku.

Přesto je zřejmé, že Trumpova minulá rétorika vedoucí představitele Kongresu a jestřáby z hlubokého státu velmi znervózňuje. Zdá se, že se připravují i na případné Trumpovo vítězství v roce 2024.

Zdroj: ny1.com