Obří asteroid se přiblíží k Zemi 29. dubna. Informuje o tom výzkumné středisko NASA (Near-Earth Object Research Center), které monitoruje pro planetu potenciálně nebezpečná nebeská tělesa. (Foto: Space)
Průměr asteroidu, který dostal označení 52768 (1998 OR2), se pohybuje od 1,8 km do 4,1 km. Svou velikostí tedy převyšuje pohoří Ural, jehož nejvyšší hora Narodnaja je vysoká 1894 m. Asteroid je jen nepatrně nižší než nejvyšší hora v Rusku, kterou je Elbrus – 5642 m.
Nebeské těleso proletí kolem Země rychlostí 8,7 km/s ve vzdálenosti 6,2 milionu km. Tato vzdálenost je 16krát větší než vzdálenost Země od Měsíce. Již 4. března bylo informováno, že kolize s planetou je vyloučena.
Příště se asteroid přiblíží k Zemi až v květnu 2031.
V březnu bylo oznámeno, že se Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) připravuje na kinetický úder na asteroid Didymos B, který letí směrem k Zemi.
Asteroid nijak neohrožuje planetu, ale rána, kterou odborníci změní trajektorii jeho letu, se stane výcvikem pro systém ochrany planety před většími asteroidy.
Dříve v září 2019 Nikolaj Železnov, vedoucí výzkumný pracovník Ústavu aplikované astronomie Ruské akademie věd, pro ruská média uvedl, že se astronomové těší na 13. dubna 2029. V tento den proletí slavný asteroid Apophis o průměru asi 350 m ve vzdálenosti od Země pouhých 32 tisíc km. Bude to vidět pouhým okem.
Na začátku měsíce května jsme psali o tom, že kometa C/2019Y4 Atlas, jejíž jádro obsahuje nebezpečnou látku dikyan, se na konci května přiblíží ke Slunci a ze Země bude viditelná pouhým okem. Sputniku to prozradila astronomka a zaměstnankyně Moskevského planetária Ljudmila Košmanová.
„Může se stát tou nejjasnější kometou na naší obloze za posledních sedm let. Kvůli slunečnímu větru se u ní začínají tvořit ohony – jeden plynový a druhý prachový, které ji dělají zvláště výraznou,“ řekla.
Podle astronomky se 24. května kometa přiblíží k Zemi na minimální vzdálenost 117 milionů kilometrů. Následně, 31. května se přiblíží ke Slunci na vzdálenost 38 milionů kilometrů, což znamená, že bude Slunci blíž než Merkur.
Zdroj: space.com