Ledový návštěvník ze vzdálených končin sluneční soustavy by měl v příštích týdnech proletět kolem Země a Slunce a mohl by být viditelný i pouhým lidským okem. (Foto: Flickr)
Tímto návštěvníkem z dálky je kometa, o které se předpokládá, že se o Zemi již někdy otřela – přibližně před 50 000 lety.
Kometa, která byla objevena v březnu 2022, nedávno proletěla uvnitř dráhy Jupiteru a míří do vnitřní sluneční soustavy. Naše svědectví o průletu, ke kterému brzy dojde, by mohlo být astronomickou událostí, která se naskytne jednou za život.
Kometa, označovaná jako C/2022 E3 ZTF, vykazuje nazelenalou komu, mlhavou obálku obklopující jádro komety, a žlutě zbarvený ohon prachových a iontových částic v její stopě.
Podle portálu EarthSky měla kometa C/2022 E3 ZTF při svém objevu původně hvězdnou velikost 17. Její jasnost se bude zvyšovat s tím, jak se bude přibližovat ke Slunci, protože zmrzlá hmota jádra komety pod vlivem slunečního záření sublimuje a někdy způsobuje efektní zelenou „záři“.
Právě dnes kometa dosáhla perihelia, tedy nejmenší vzdálenosti od Slunce, a v současnosti září s magnitudou 7,4. Čím nižší je magnituda objektu, tím větší je jeho jasnost. Očekává se, že příští měsíc, kdy se dostane do nejmenší vzdálenosti od Země, se její magnituda zvýší na 5 nebo 6, tedy na hodnotu viditelnou pouhým okem.
Při tmavé obloze a minimálním svitu Měsíce nebo pouličního osvětlení by tedy C/2022 E3 ZTF mohla být viditelná i bez dalekohledu nebo teleskopu. Komety jsou však notoricky nepředvídatelné; mohla by být ještě jasnější.
Zdroj: theepochtimes.com