USA, jak známo, bedlivě sledují počítání teroristických organizací celého světa, a to zvláště od vyhlášení celosvětového tažení proti terorismu po zničení Dvojčat 11.9.2001. (Foto: Wikimedia)
Pečlivě tedy vedou a pravidelně aktualizují svůj seznam teroristických organizací. Jakmile se nová teroristická organizace někde objeví, hned ji na seznam připíší. Občas ale dojde i k opačnému jevu, některou organizaci z tohoto seznamu vyškrtnou. Zlí jazykové o USA pak obvykle tvrdí, že tomu není proto, že by se taková organizace polepšila a změnila se na hodnou neziskovku, nýbrž proto, že cíle, proti kterým vedou svůj džihád, se znelíbily stratégům zahraniční politiky USA. Někteří je dokonce obviňují, že se dost často stává, že takovou ze seznamu teroristů vyřazenou organizaci pak USA ať už přímo nebo nepřímo podporují, jako to bylo se salafistickými teroristy bojujícími proti Íránu nebo džihádistickými válečníky v Libyi, kteří, když bylo zapotřebí svrhnout Kaddáfího, tak náhle ze seznamu teroristů zmizeli, a začali být vnímáni jako hrdinní osvoboditelé od zlého diktátora, a ani zavraždění amerického velvyslance v Libyi rukama džihádistů s tímto postojem tehdejší administrativy nositele Nobelovy ceny za mír Baracka Obamy moc nehnulo.
Teď k takovémuto vyškrtnutí došlo u organizace Ujgurů, o čemž píše AFP v článku nazvaném, „USA odstraňují skupinu, na níž útočí Čína, ze seznamu teroristů,“ píše:
Spojené státy v pátek sdělily, že ze svého seznamu teroristických skupiny vyřadily stínovou frakci, kterou pravidelně obviňuje Čína, aby tím ospravedlnila kruté razie, které vede v oblasti Xinjiang převážně obývané muslimy.
Ministr zahraničí Mike Pompeo v oznámení do Federálního registru, který publikuje nové zákony a vyhlášky USA, uvedl, že došlo k odvolání určení Islámského hnutí východního Turkestánu (Etim) jako „teroristické organizace.“
Článek AFP zná prý i důvod tohoto odvolání:
„Etim byla ze seznamu odstraněna, protože po více než desetiletí neexistují věrohodné doklady o tom, že Etim nadále existuje,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí.
Ovšem např. stejným ministerstvem financovaný Hlas Ameriky v roce 2018 tvrdil, že Etim není hrozbou jen pro Čínu, ale i pro svět.
V jejich článku z roku 2018 s názvem, „Ujgurští džihádisté v Sýrii by mohli představovat hrozbu,“ se projevují obavy:
Analytici varují, že džihádistická skupina Turkestánská islamistická strana (TIP) v severozápadní Sýrii by mohla představovat hrozbu pro syrskou výbušnou provincii Idlib, kde pokračuje úsilí udržet křehké příměří mezi silami syrského režimu a různými skupinami rebelů dojednané Tureckem a Ruskem.
Kvůli ujgurským teroristickým organizacím působícím v Sýrii byla dokonce navázána mezi Sýrií a Čínou určitá vojenská spolupráce.
Ministerstvo zahraničí USA začalo být tedy okamžitě obviňováno, že ze svých seznamů vyřazuje dobře známou a neustále vysoce aktivní teroristickou organizaci, což má být prý jak zlomyslný politický útok na Čínu, ale také to má v rámci zhoršujících se vztahů s Čínou poskytnout volnou ruku k tomu, aby USA této organizaci a spolkům s ní spojeným poskytly podporu.
Po více než 20 let ETIM stražila bomby do autobusů, střílela lidi ze zálohy, pořádala sebevražedné bombové atentáty, hromadné útoky dýkařů a jiné formy terorismu. Celou tu dobu je na seznamu teroristických organizací Rady bezpečnosti OSN a na tomto seznamu je až dosud.
Oficiální webová stránka Rady bezpečnosti OSN této organizaci věnuje pasáž „Islamisitické hnutí východního Turkestánu“ obsahující následná obvinění:
Islámské hnutí východního Turkestánu bylo na seznam uvedeno 11. září 2002 podle paragrafů 1 a 2 rezoluce 1390 (2002), jelikož je spojováno s Al-Káidou, Usámou bin Ládinem nebo s Talibanem, že se „účastnilo“ při financování, plánování, zařizování, příprav nebo páchání činů nebo aktivit prováděných Al-Káidou nebo v součinnosti s ní, pod jejím jménem nebo v jejím zastoupení či na její podporu a i jinak podporovali činy či aktivity Al-Káidy.
Takovýto postup vůči džihádistické organizaci není nijak nový. Obvykle se vyskytuje, když je třeba džihádisty vedené války využít proti nežádoucím režimům, takže do očí bijící příklady takového počínání se vyskytovaly v poslední době např. v Libyi a Sýrii. Teroristická organizace Libyjská islamistická bojová skupina (LIFG) byla také odstraněna z amerických seznamů teroristů, ač v té době třeba tato uvedená skupina páchala ozbrojené násilí.
V roce 2015, byla LIFG – významná vojenská síla pomáhající udržet naživu tu tzv. „mezinárodně uznanou libyjskou vládu“ v Tripolisu – přeřazena ze seznamu teroristů na seznam osvobozeneckých bojovníků jak USA, tak Velkou Británií.
Protože LIFG se ve svém terorismu neomezuje jen na Libyi, tak toto rozhodnutí Británii poněkud vybuchuje do tváře.
Guardian ve svém článku, „Podezřelý z teroristického útoku v Reading do Británie přišel jako uprchlík z Libyjské občanské války,“ kde se uvádělo:
Abediho – 22 -, jehož rodiče v roce 1994 uprchli z Libye, nepřímo k bombovému útoku v Manchesteru vedla intervence (do Libye) v roce 2011, kdy se do země po pádu Kaddáfího vrátil, aby se pak během pokračujících bojů v Libyi zase vrátil do Británie. Abedi i jeho rodina si vytvořili vztahy s Libyjskou islamistickou bojovou skupinou, tj. skupinou islamistů, kteří pomáhali svrhnout Kaddáfího.
USA a ti, co to udělali stejně, tuto teroristickou organizaci ze seznamu teroristů ale vyškrtly, neboť tvrdí, že hrozby od těchto skupin jsou podružné. Zlí jazykové o nich však tvrdí, že USA a jejich spojenci je jen prostě potřebují k dalšímu šíření násilí, a tak se jim hodí možnost je nějak podporovat.
Francie, Británie a USA v roce 2011 LIFG úspěšně využily ke svržení libyjské vlády a k dalším neblahým účelům. Dá se tedy čekat, že Islámské hnutí východního Turkestánu z tohoto seznamu odstraňují z obdobných důvodů.
A ETIM prý zájmům USA slouží velice dobře, a to nejen proti Číně. Ujgurové se mezi silami podporovanými USA ve válce v Sýrii vyznamenávali. Ujgurové se ale mají na svědomí i řadu činů v Thajsku, které se v poslední době potýká s muslimským odbojem, zejména v jedné své části, kde se muslimové pokouší o separatismus. A tak bombový útok na chrám Erawan Shrine ve středu Bangkoku roku 2015 se prý neobešel bez spolupráce s ETIM.
Ovšem hlavně se hodí k vyvolávání rozvratu, separatismu atp. v Číně samotné. Proč by osvědčené nejlepší praktiky ze Sýrie a Libye neměly být účinné i v Číně? A když té „hodné neziskovce ETIM“ budou Číňané ubližovat, dá se to ještě navíc krásně využít, aby se tím světu dokázalo, že Čína utlačuje lidská práva těchto dobrých lidí, kteří na žádném seznamu teroristů nejsou. Vždyť se stačí jen podívat do washingtonského seznamu teroristů, abyste si to ověřili.