Teď, v době, kdy se světová a evropská ekonomika propadla do deprese, přičemž zároveň prudce roste obchod Evropy s Čínou a příval zboží po železnicích Trans-eurasijského expresu do skupiny zemí střední a východní Evropy CEEC. (Foto: Pixabay)
Některé z nich, jako třeba Maďarsko, chytají této příležitosti, aby z takových obchodních možností udělaly motor svého vzestupu, otevřely čínský trh pro své zboží a přilákaly k sobě čínské investice. K evropským zemím skupiny CEEC, které se ke spolupráci s Čínou staví velice proaktivně s hmatatelnými výsledky, patří i Řecko.
Řecko je zemí, která kromě toho, že aktivně usiluje o spolupráci s Čínou, také zemí, která v době pandemie předvedla nesmírnou zdravotní a ekonomickou odolnost. Čínští podnikatelé ji vidí, jako zemi, co se z pandemie zotaví v předstihu před zbytkem Evropy a sehraje svoji roli jedné z lokomotiv, které vytáhnou po pandemii Evropu opět k hospodářskému vzestupu. A jelikož Čína chce právě zapojením do postavení světa opět na nohy vydělat, vidí v partnerství s Řeckem dobrou příležitost ke spolupráci na společných zájmech, jak o tom mluvil i čínský velvyslanec v Řecku Zhang Qiyue.
Tomu se líbilo jak Řecko: „Dále zlepšilo prostředí pro ekonomický rozvoj a zotavení a jak tím zvýšilo důvěru mezinárodních investorů.“
Došlo k tomu koncem loňského roku na webináři, který uspořádala Čínská obchodní komora pro Evropskou unii (CCCEU) spolu s Athénskou obchodní a průmyslovou komoru a Helénskou obchodní radou a kterého se zúčastnila řada vládních činitelů, vrcholných diplomatů a významných podnikatelů obou zemí.
Jelikož napojení Číny na země CEEC je ve velké míře o dopravních infrastrukturách mezi Čínou a právě těmito evropskými zeměmi, není divu, že tam promluvil řecký ministr infrastruktur a dopravy Kostas Karamanlis, který se těší, jak jeho země bude v ekonomické perspektivě po pandemii jedním z vůdčích hráčů zotavení.
Mluvil v podstatě o napojení své země na tu tzv. Novou Hedvábnou stezku, když mluvil o tom, jak až se země zase dostane do ekonomického růstu, tak vnikne příležitost investovat do významných infrastrukturních projektů v klíčových sektorech, v nichž má země geostrategické komparativní výhody, jako logistika, železniční síť, přístavy a letiště.
Vysvětloval vládní plány na modernizaci přístavu Pireus a infrastruktur severního Řecka, tedy napojení na tzv. Pás a cestu čili Novou hedvábnou stezku. Chce tak budovat pozici Řecka jako logistické a obchodní brány pro Asii na Evropský kontinent.
Pireus je teď největším kontejnerovým přístavem Středozemního moře a čtvrtým největším v Evropě. Před 10 lety převzala většinový podíl v přístavu čínská společnost COSCO Shipping a od té doby to jde s přístavem prudce nahoru, takže projekt se stal vzorovým příkladem vzájemně výhodných spoluprací jak v rámci Čínou vedené Iniciativy Pásu a cesty, tak zřízení platformy 17+1 pro spolupráci zemí CEEC s Čínou.
„Opravdu věřím, že právě Řecko se po COVIDU stane pro mezinárodní investory stejně jako pro čínské investory nově se vynořující destinací,“ řekl Zhang.
Tento velvyslanec vyjádřil také naději, že čínským podnikům se bude dařit v nových oblastech jako ekologická energetika, inovace a e-komerce, když Řecko zrovna restrukturalizuje svoji ekonomiku, přičemž právě Čína klestí cestu k vysoce kvalitnímu rozvoji.
Předsedkyně CCCEU Zhou Lihong řekla, že se z Řecka během uplynulého desetiletí stal klíčovým uzel logistiky, námořního obchodu a dopravy, s tvrzením že digitální ekonomika, ekologický a udržitelný rozvoj jsou klíčovými oblastmi budoucí spolupráce, čímž vzniknou diverzifikovanější doplňky k současným projektům se zapojením čínských skupin jako Tři soutěsky a COSCO.
„Řecký trh je pro nás relativně nový, máme ale velký zájem hledat zde příležitosti,“ řekla generální ředitelka oddělení mezinárodních investic čínského investičního holdingu Legend Holdings Li Jing.
Její společnost vlastněná počítačovým gigantem Legend Group je teď držitelem 90 procent Bank International Luxemburg, tj. největší nezávislé banky v Lucembursku, a koupila jednoho z 10 největších výrobců lososů.
Li řekla, že těch více než 1 000 společností, do kterých Legend Holdings investovala, poskytne řeckým společnostem, které chtějí jít do Číny, unikátní příležitosti, přičemž její společnost hledá možnosti expanze v Evropě.
Li řekla, že přátelské prostředí, podpůrná opatření a přístupnost k diskusi je tím, co její společnosti při výběru místa, kam investovat, zajímá nejvíc. Ona tedy věří, že destinace snů pro turisty Řecko se stane destinací snů i pro investory.
Ovšem z přílivu čínských turistů se teď stává jeden z největších tahounů boomu turistiky všude po světě a třeba v Thajsku Číňané už mnohonásobně převyšují počty tradičních evropských a amerických turistů a tak zní slibně slova předsedkyně CCCEU Zhou, která říká:
„Řecko je umístěné v Egejském moři a pyšní se bohatou kulturou, okouzlujícími scenériemi a proslulými destinacemi. V čínštině má ale Egejské moře i další význam, jelikož v čínském jazyce to zní něco jako „láska“.
„Číňané mají k Egejskému moři přirozenou náklonnost a pro mladé Číňany je první volbou strávit tady svoje líbánky,“ řekla.
Dodala, že v Číně se také stává populární středomořská kuchyně. A také, že jakmile vstoupí v platnost Smlouva o zeměpisném značení mezi Čínou a EU, tak na čínském trhu dostane další ochranu spousta dalších řeckých produktů, které budou na seznamu.
V Číně v poslední době čím dále více kvete turistika do zahraničí a tato země už představuje největší trh turistiky do zahraničí na světě. Číňané velice prahnou po cestování. I teď v době pandemie, když byly omezené možnosti dostat se do zahraničí, tak se během svátků po Číně hrnuly miliony turistů, ač pandemie a omezující opatření s ní spojená ještě neskončila. Když nemohli do zahraničí, cestovali i přes omezení alespoň po domově.
„Jen v samotném roce 2019 zaznamenalo Řecko přes 220 000 návštěvníků z Číny, co tam zanechali asi 300 milionů yuanů (2,308 miliardy Kč), což znamená meziročně nárůst o 86 procent,“ řekl James Tang, hlavní viceprezident skupiny Trip.com Group, tj. vůdčího čínského internetového zařizovatele cestování.
„Trip.com bude se svými asi 300 miliony uživatelů i nadále investovat do svých operací v Řecku a propagovat tuto evropskou zemi jako špičkovou, unikátní a fantastickou destinaci pro čínské turisty,“ řekl Tang.
„Až bude zase cestovat po světě bezpečné a normální, tak se moc těšíme na úzkou spolupráci s těmito místy a s místními partnery, abychom pro to vybudovali nový business model a další věci,“ řekl.