S Čínou řada lidí všemožných ideologických táborů spojuje v posledním roce své ambice. Ti, kteří se bojí, jejího růstu, doufali, že pandemie ho vykolejí, a jen tak se z toho nevzpamatuje. (Foto: Zerohedge)

Pak jsou tu ale takoví, kteří doufali, že Čína se velice rychle vzpamatuje, a stejně, jako tomu bylo v době po velké finanční krizi po roce 2008, z krize jako lokomotiva růstu zase svět vytáhne. Nyní se objevují náznaky, že ti plní nadějí na čínskou lokomotivu opětovného růstu by mohli mít pravdu.

Čínský Statistický úřad v pondělí oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) překonal ve čtvrtém kvartále loňského roku očekávání 6,2% a dosáhl 6,5%, kdy ekonomika celkově za rok vzrostla o 2,3%. Možná to těší ty, kdo vykřikují, že nás může zachránit jen mnoho bilionů nárůstů dluhů, neboť i v Číně k tomu během probíhajícího zotavení dochází.

Ozývají se samozřejmě pochybovači, kteří nechápou, jak čínský „staťák“ mohl ta data spočítat tak rychle, ten ale takto rychle postupuje často. Nicméně celkově se nepochybuje, že ač Čína poprvé po více než čtyřiceti letech loni zažila pokles, tak se rychle vzpamatovala a vyšplhala se opět k růstu.

Aby bylo zotavení jisté, podpořila ho vláda zatím v Číně rekordními fiskálními a monetárními stimuly, aby narostly investice do infrastruktur a nemovitostí. Pomohla tomu i situace, že zatímco v Číně se už ekonomika oživovala a továrny se rozbíhaly, tak zbytek světa pandemie zachvacovala a všude se hroutily dodavatelské řetězce, tudíž čínské exporty přišly jako mana z nebes, zvláště u zdravotního materiálu a u pomůcek pro práci z domova při rozběhu krize.

HDP byl sice vyšší, než se čekalo, ta čísla však zcela zázračná nebyla a některé očekávané ukazatele naopak splněny nebyly. Maloobchodní prodeje i přesto, že vláda láká lidi k větší spotřebě, jak jen může, očekávání nesplnily a také investice do fixních aktiv byly pod tržním očekáváním. Ale v prosinci průmyslová výroba tržní očekávání předčila o 7,3% a rostla více než v listopadu, ač některá čísla se tomu vymykají, kdy listopadový meziroční růstu výroby cementu byl 7,7%, zatímco prosincový už jen 6,3%, ale výroba oceli v prosinci dosáhla 12,8% meziročního růstu oproti 10,8 procentům v listopadu; výroba elektřiny rostla o 9,1% meziročně oproti 6,8% v listopadu. Maloobchodní prodeje meziročně v prosinci narostly o 4,6% oproti 5% v listopadu. Prodej automobilů spadl na 6,4% nárůst oproti 11,8% meziročního růstu v listopadu. Nárůst investic do fixních aktiv probíhaly, ale v prosinci byl meziroční +5,1%, když v listopadu byl +9,4% a za celý rok 2020 jen +2,9%, tj. pod očekáváním trhu.

Ať si pochybovači o rychlosti statistického zpracování čínských hospodářských údajů myslí, co chtějí, podniky s Čínou spolupracující je berou vážně a jejich důvěru ohrozit si ani Čína nemůže dovolit. „Toto čtvrtletí opravdu vypadá, že se ekonomika na konci roku ukazuje být v silném běhu, průmyslová výroba si vede dobře,“ říká v interview s Bloomberg Television šéf makro-výzkumu CCB International Holdings v Hong Kongu. V těch slabších než očekávaných maloobchodních prodejích v prosinci by se mohlo odrážet chladnější počasí a návrat viru do severních částí Číny, kde několik měst zavedlo nové restrikce proti epidemii.

Nezaměstnanost se v prosinci držela beze změny na 5,2%, investice do fixních aktiv se za celý rok zvýšily meziročně o 2,9%, přičemž investice do nemovitostí vyskočily o 7%.

Šéf Statistického úřadu Ning Jizhe říkal, že ekonomika se loni „stabilně zotavila“, dodával však, že „měnící se dynamika epidemie a zahraniční prostředí představuje četné nejistoty.“

Ten čínský růst netáhla jen vnitřní situace uvnitř Číny, ale také přebírání objednávek odjinud, když epidemie a locdowny jinde odstavovaly výrobu a nebylo odkud brát zboží, muselo tedy jít z Číny, které nesmírně vyskočil export, jenž byl v listopadu nejvyšší za více než 3 roky, a i když v prosinci se už o něco utlumil, tak celých osm měsíců narůstal.

Nad všemi očekáváními vysoká čísla o HDP přišla pár dnů poté, co se situace s rostoucím exportem během hladu po čínském zboží v lockdowny ochromeném světě a s propadem dovozů z tohoto světa promítla v prosinci do zatím nejvyššího obchodního přebytku po třech měsících dvouciferného růstu exportu. Export totiž za poslední měsíc oproti stejnému období v předchozím roce vyrostl o 18%.


Graf čínského obchodního přebytku

Až pandemie odezní, tak by hlad po čínském zboží nemusel být tak obrovský, ale zatím svět ochromují lockdowny, pandemie nijak rychle nepomíjí a poptávka po zboží odsud se drží vysoká. Hodnota zboží odeslaného z Číny za rok 2020 narostla o 3,6%, uvádí oficiální data. Dovozy poklesly o 1,1%, takže vzniklý obchodní přebytek 535 miliard $ je nejvyšší od roku 2015.

Nic z toho není bez určitých doprovodných potíží. Ty fiskální a monetární stimuly na podporu ekonomiky přinesly rekordní nárůst zadlužení, a pokud nenastane nějaká situace, která by si vyžadovala urychlené zásahy, chce Čína ty stimuly v letošním roce postupně tlumit, jak stanovila ve svých ekonomických cílech.

Pro letošní rok jsou předpovědi HDP Číny s růstem 8,2%, takže z vyspělých ekonomik jim těžko bude nějaká šlapat na paty. Čínské HDP za rok 2020 už přesáhlo 100 bilionů yuanů, když roku 2019 bylo asi 99 bilonů yuanů. Svým růstem loni Čína také přilákala spoustu investorů do akcií a obligací, do nichž cizí investoři za rok nasypali 154 miliard $.

Všechna očekávání však poněkud tlumí vracející se Covid-19, který vypukl v severočínské provincii Hebei, kde od dubna došlo i k prvnímu úmrtí na tuto chorobu.


Grafy denních infekcí a úmrtnosti v USA (vlevo) a v Číně (vpravo)

Mají-li se ambiciózní čínské cíle pro rok 2021 naplnit, bude to záviset na tom, jestli se zase nevrátí rozsáhlá epidemie a jestli místo veřejné správy a státních mega-korporací začnou investovat malé podniky a naroste zase spotřeba zatím opatrných domácností. Malé podniky a domácnosti za těmi úctyhodnými loňskými čísly dost zaostávaly, teď je ale třeba, aby se ve výdajích rozhýbaly, mají-li být cíle splněny.

Světový trh ta čísla bere velice vážně, a tak okamžitě zahýbala čínskými burzovními ukazateli. Yuan oproti dolaru posílil, indexy čínských akcií i státních dluhopisů okamžitě narostly.