Koaliční vojska pod vedením USA opustila syrská města Rakka a Al Tabqah na severovýchodě Syrské arabské republiky. Uvedl to mluvčí koalice.
„Koaliční vojska pokračují v cíleném odchodu ze severovýchodu Sýrie. Šestnáctého října jsme osvobodili území cementárny Lafarge, Rakku a Al Tabqah,“ napsal mluvčí koalice na Twitteru.
Dnes se objevily informace o tom, že jednotky syrské armády poprvé za pět let vstoupily do města Rakka a vytvořily zde kontrolní stanoviště.
Syrské město Rakka bylo v roce 2014 obsazeno teroristy Islámského státu a stalo se tak, de facto, pevností ozbrojenců. V říjnu roku 2017 bylo město po měsíční vojenské operaci Syrských demokratických sil za pomoci letectva mezinárodní koalice osvobozeno.
Během masivního bombardování a během akcí proamerických kurdských sil byla Rakka zničena a město dosud nebylo obnoveno. Syrské ministerstvo zahraničí označilo akce koalice na osvobození Rakky za genocidu.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Uvádí se také, že syrská armáda vstoupila i do města Ajn al-Arab (kurdský název je Kobani), které leží na hranici s Tureckem. Město bylo dříve ovládáno Kurdy. O této skutečnosti informovala syrská státní televize.
Kromě toho autonomní správa severovýchodní Sýrie v neděli informovala o dohodě s Damaškem, podle které by syrská armáda měla obsadit území podél severní hranice, aby odrazila „tureckou agresi“. Vládní síly v současné době vstoupily do řady osad v provincii Rakka a na severu Aleppa.
Breaking: Turkey back Jihadists attacking at these moments Lavarge Base, US Army greatest base near Kobani, Syria. pic.twitter.com/iNsT4QE5fi
The #SDF continues to send massive reinforcements from Deir ez-Zor, Raqqa, Tabqa, Hasake and Manbij, reports of the arrival of heavy weapons on the Turkish borders. pic.twitter.com/PrKzITRpsD
Sněmovna reprezentantů Kongresu USA ve středu přijala usnesení, které nesouhlasí s rozhodnutím tamního prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké jednotky ze severovýchodních částí Sýrie, čímž turecké armádě prakticky umožnil zahájit operaci proti kurdským silám.
Uvádí se, že pro daný dokument hlasovalo celkem 354 kongresmanů a dalších 60 jich bylo proti. Čtyři se pak zdrželi hlasování.
Usnesení, kromě nesouhlasu s rozhodnutím Trumpa, rovněž vyzývá tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby „okamžitě zastavil jednostranné vojenské operace v severovýchodní Sýrii a dodržoval stávající dohody týkající se Sýrie“.
Daný dokument, na rozdíl od zákona, není závazným dokumentem pro administrativu USA, ale vyjadřuje názor zákonodárců na konkrétní otázku.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. října oznámil zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících, která je zakázaná v Turecku, a teroristické skupině Islámský stát.
Ve stejný den zaútočilo turecké letectvo i na město Ras al-Ayn v syrské provincii Hasaka. Náletům muselo čelit i město Tell Abiad na hranici s Tureckem. Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace.
Syrské orgány opakovaně odsoudily okupační politiku Turecka na severu Sýrie. Rusko uvedlo, že Ankara se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu.
Kvůli tureckému útoku na Sýrii americký prezident Donald Trump podepsal rozhodnutí o sankcích proti Ankaře. Vyzval k nátlaku na Turecko.
Sankce se mohou dotknout osob a organizací, jejichž činy „ohrožují civilisty nebo vedou k dalšímu oslabování míru, bezpečnosti a stability“ v regionu, uvedl v písemném prohlášení americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Mimo to bylo dříve informováno, že Washington má v úmyslu zvýšit cla na tureckou ocel na 50 %.