Autor knihy Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki varoval, že zavedení „dystopických“ CBDC umožní federální vládě sledovat všechny nákupy. (Foto: Flickr)

Digitální měny centrálních bank již spustilo jedenáct zemí a Federální rezervní systém nedávno vydal dokument o tom, jak by mohl být digitální dolar zaveden ve Spojených státech.

Respondenti této myšlenky však vyjádřili obavy z úplné eliminace hotovosti jako platební možnosti a z vládní kontroly nad financemi jednotlivce.

Během nedávného dílu podcastu Bohatý táta Kiyosaki varoval, že CBDC by otevřel dveře bezprecedentní úrovni dohledu nad Američany.

Hlavní obava z FedCoinu, CBDC, spočívá v tom, že narušuje naše soukromí. Díky sledování každé finanční transakce budou mít přístup ke každému detailu našich výdajů, k příjemcům našich peněz a k tomu, jak rozdělujeme své zdroje,“ řekl Kiyosaki.

„V podstatě to kopíruje dystopickou společnost George Orwella vylíčenou v románu 1984. Velký bratr bude neustále sledovat naše finanční aktivity, a to je právě problém digitální měny centrální banky neboli Fed Coinu,“ dodal.

„Jako jednotlivec začínám být při této představě nervózní. Nechci, aby sledovali každou mou transakci nebo byli zasvěceni do mých výdajových zvyklostí. Je to narušení mého soukromí a oni nemají co vědět, jak se rozhodnu rozdělit své prostředky,“ upozornil autor.

V reakci na tyto obavy představil republikán Tom Emmer (R-MN) návrh zákona, který by Federálnímu rezervnímu systému zakázal zavádět CBDC a zároveň by donutil Fed, aby zachoval transparentnost vůči Kongresu, pokud jde o jeho výzkum v této oblasti.

CBDC jsou propagovány na základě toho, že zvýší finanční svobodu, kritici však tvrdí, že tento systém by zmocnil stát k tomu, aby stanovil limity výdajů a rozhodoval o tom, co si lidé smějí koupit.

Částka, kterou by jednotlivec mohl ušetřit, by mohla být kontrolována také prostřednictvím záporných sazeb úspor naprogramovaných na spořicích účtech.

Zdroj: summit.news