Slovenský prezident Andrej Kiska pojmenoval to, o čem mnozí mluví a politici to popírají. Podle informací portálu Topky.sk si totiž Kiska od Slovenské informační služby vyžádal dokument o působení italské mafie na Slovensku. To, co si přečetl, ho šokovalo.
Lidé, o nichž ve zprávě šlo, byli krytí státní mocí, policisty, politiky, kteří úmyslně nic nevyšetřovali a zametali věci pod koberec.
Článek, který zveřejnil Deník N, bude součástí jejich připravované knihy. Vražda Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové s ním mimořádně otřásla. Kromě toho však v době krize důvěry ve stát zažil několik příběhů, kterým sám nevěřil.
„Mnohé události se v nějaké podobě dostaly na veřejnost samozřejmě bez detailů, které je provázely. Ale o tom se dá napsat kniha, která by byla natolik zarážející, až by byla neuvěřitelná. Bušilo se dveřmi, přicházeli nepředstavitelné návrhy na řešení situace," napsal Kiska.
Dokument SIS odhalil milionové podvody
Ze všech příběhů však Kiska vybral ten, který ho utvrdil v tom, že chapadla mafie sahají na nejvyšší místa ve státě. Po vraždě Kuciaka a po publikování jeho posledního, nedokončeného článku se začalo vzpomínat na italskou mafii a italskou stopu. Kiska si proto od SIS vyžádal informace o jejím působení na Slovensku.
„To, co jsem dostal na stůl, mě doslova šokovalo. Šlo o několikastránkový a poměrně podrobný dokument, jaké běžně od SIS nedostávám," uvedl prezident.
Dokument obsahoval informace za posledních deset let o tom, jak se dělají podvody se zemědělskými dotacemi a pozemky na Slovensku.
„Byly tam konkrétní jména zejména z východního Slovenska, italská a slovenská, konkrétní částky peněz, konkrétní názvy firem, které jsou podezřelé z obrovských podvodů. Mluvíme o desítkách milionů eur, které byly neoprávněně vypláceny a část z nich skončila v kapse konkrétních lidí," napsal prezident.
Lidé krytí státní mafií
„Byla tam napsána propojení, kdo, kde a s kým se na těchto aktivitách podílí. A výsledek? Nic. Ticho. Žádné zatýkání, žádná masivní aktivita policie," napsal Kiska. Všichni lidé, o kterých četl, byli v té době na svobodě. Pokud jsou tyto informace pravdivé, existuje podle prezidenta jediné vysvětlení.
„Ti lidé byli krytí státní mafií, policisty, politiky, kteří úmyslně nic nevyšetřovali a zametali věci pod koberec," vyslovil svůj názor lídr slovenského státu.
„Museli být krytí i vedením policie, která od Slovenské informační služby tyto informace dostávala. A museli je mít i na ministerstvu vnitra a úřadu vlády, kde pracovali minimálně dva lidé, co měli k podezřelým osobám velmi blízko," dodal Kiska s tím, že podobná situace je i kolem kauzy únosu Vietnamce.
Zároveň vyjádřil obavy, že i letošní osmičkový rok vejde do dějin jako jeden z nejhorších v historii Slovenska.
Zdroj: snews.com