Ještě v lednu se Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie ve vzácném projevu shody na téma globální bezpečnosti společně shodly na tom, že „jadernou válku nelze vyhrát a nikdy nesmí být vedena“. (Foto: Flickr)

Tento závazek, který byl výsledkem několikaměsíčních jednání, shrnul tehdy vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí takto: „potvrzení toho, že je to něco, čemu se chceme vyhnout“.

Nyní však, v souvislosti se stále hrozivější rétorikou ze strany Ruska, americký prezident Biden prohlásil, že Putin „nežertuje, když mluví o možném použití taktických jaderných zbraní“, a varoval:

„Nemyslím si, že existuje něco takového jako možnost snadno (použít) taktickou jadernou zbraň a neskončit Armagedonem“. Biden dodal historický kontext: „Od dob Kennedyho a kubánské krize jsme nečelili vyhlídce na Armagedon.“

Jak uvádí Martin Armstrong ze společnosti Statista, v současné době je podle odhadů v rukou devíti zemí téměř 13 000 jaderných hlavic.

Na vrcholu seznamu, který sestavila Federace amerických vědců (FAS), jsou samozřejmě Rusko a USA s kombinovaným arzenálem přes 11 000 hlavic. FAS koncem roku 2021 varovala, že „místo plánování jaderného odzbrojení státy s jadernými zbraněmi zřejmě plánují ponechat si rozsáhlé arzenály na neurčito. Všechny pokračují v modernizaci svých zbývajících jaderných sil… a zdá se, že všechny jsou odhodlány ponechat si jaderné zbraně na neurčito“.

Infographic: The Countries Holding The World's Nuclear Arsenal | Statista
Infografika: Státy, které mají jaderný arzenál na světě | Statista

Armstrong však dále vysvětluje, že v roce 2019 orgán přidružený k NATO zveřejnil a následně smazal dokument, který zřejmě potvrdil něco, co se již dlouho tušilo – americké jaderné zbraně jsou uloženy na leteckých základnách v několika evropských zemích. Kopii dokumentu zveřejnily belgické noviny De Morgen, které uvedly, že jaderné bomby B61 jsou uloženy na šesti základnách v Evropě.

Jak upřesňuje informační list Centra pro kontrolu zbrojení a nešíření zbraní, jde o základny Kleine Brogel v Belgii, Büchel v Německu, Aviano a Ghedi v Itálii, Volkel v Nizozemsku a Incirlik v Turecku.

Infographic: Where U.S. Nuclear Bombs Are Stored in Europe | Statista
Infografika: Kde jsou v Evropě uloženy americké jaderné bomby | Statista

Přítomnost těchto zbraní vyplývá z dohody uzavřené během studené války v 60. letech 20. století, jejímž cílem bylo odstrašit Sovětský svaz a přesvědčit zúčastněné země, že zahájení vlastních programů jaderných zbraní není nutné.

B61 je strategická a taktická termonukleární gravitační bomba s nízkou až střední účinností, která má dvoustupňovou radiační implozivní konstrukci. Může být umístěna na řadě letounů, jako jsou F-15E, F-16 a Tornado. Může být vypuštěna rychlostí až Mach 2 a svržena až do výšky 50 stop, kde má 31sekundové zpoždění, aby letoun mohl uniknout z dosahu výbuchu.

Zdroj: statista.com