Podle výsledků finančního roku 2019 dosáhl schodek amerického rozpočtu 984 miliard USD. Uvádí se to v prohlášení ministra financí USA Stevena Mnuchina. (Foto: Depositephoto)
Ve srovnání s rokem 2018 se situace zhoršila o 205 milionů dolarů, toto číslo je však o 16 miliard menší, než se předpovídalo dříve. V souladu s obnovenými údaji dosáhl schodek 4,6 procenta HDP.
Rozpočtový úřad dříve prohlásil, že do roku 2049 se zvýší státní dluh USA na 144 procent HDP a dosáhne nejvyšší úrovně v dějinách země. V jeho zprávě se uvádělo, že v roce 2019 činí americký státní dluh 78 procent HDP.
Podle předpovědi se za deset let situace v USA nezlepší a rozpočtový schodek bude růst i nadále kvůli stárnutí obyvatelstva a zvyšování výdajů na zdravotnictví. Podle názoru ředitele rozpočtového úřadu Philipa Swagela, aby bylo možné situaci změnit, budou muset americké úřady zvýšit daně, snížit výdaje, anebo podniknout obě tato opatření současně.
V úřadu tuto pesimistickou prognózu odůvodnili návrhem zákona o rozpočtu, který zkoordinovali americký prezident Donald Trump a Kongres. Dokument, který byl schválen na finanční roky 2020 a 2021, zvedá horní hranici státního dluhu na období do července 2021 a zvyšuje státní výdaje.
Spojené státy mohou narazit na default už na začátku září kvůli příliš nízkým daňovým příjmům. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu Politického centra Bipartisan (BPC).
Analytici zdůrazňují, že USA mohou překročit hranici státního dluhu už na začátku září, nepřijme-li Kongres rozhodnutí o jejím zvýšení. Odborníci přitom dříve předpovídali, že USA překročí tuto hranici až v říjnu nebo listopadu 2019.
Příčinou jsou příliš nízké daňové příjmy, které se zvýšily o pouhá tři procenta ve srovnání s minulým rokem místo dříve předpokládaných šesti procent.
Na začátku roku 2019 přesáhl státní dluh USA poprvé v dějinách hranici 22 bilionů dolarů. Ve finančním roce 2018 se zvýšil rozpočtový schodek USA o 17 procent a dosáhl 779 miliard dolarů. Předpokládá se, že do roku 2020 přesáhne jeden bilion dolarů. Státní dluh přitom nejspíše zachová tendenci k urychlení růstu, protože výdaje vlády se nijak nekontrolují.
Zdroj: snews.com, home.treasury.gov