Katar přestane dodávat plyn do EU, pokud budou členské státy přísně prosazovat nový zákon, který potlačuje nucené práce a poškozování životního prostředí, uvedl ministr energetiky Saad al-Kaabi v rozhovoru pro Financial Times zveřejněném v neděli. (Foto: Flickr)
Letos schválená směrnice o náležité péči v oblasti udržitelného rozvoje vyžaduje, aby větší společnosti působící v Evropské unii kontrolovaly, zda jejich dodavatelské řetězce nevyužívají nucené práce nebo nepoškozují životní prostředí, a v případě, že tomu tak je, přijaly opatření. Sankce zahrnují pokuty až do výše 5 % celosvětového obratu.
„Pokud se jedná o to, že odchodem do Evropy přijdu o 5 % svého generovaného obratu, tak do Evropy nepůjdu.
Neblafuji, řekl Kaabi novinám a dodal: „5 % generovaných příjmů QatarEnergy znamená 5 % generovaných příjmů katarského státu. Jsou to peníze lidí, takže o takové peníze nemohu přijít – a nikdo by se nesmířil s tím, že o takové peníze přijde.“
Kaabi, generální ředitel státní společnosti QatarEnergy, uvedl, že EU by měla důkladně přezkoumat zákon o náležité péči.
Uvedl také, že jeho země v Perském zálivu nemá žádné obavy ze slibu nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit omezení vývozu zkapalněného zemního plynu.
Katar, který patří mezi největší světové vývozce zkapalněného zemního plynu, se snaží hrát větší roli v Asii a Evropě, protože konkurence ze strany hlavního dodavatele Spojených států roste. Do roku 2027 plánuje rozšířit svou kapacitu zkapalňování na 142 milionů tun ročně ze 77 milionů.
Zdroj: indiatimes.com