Soud Malty dal pokutu kapitánovi německé humanitární organizace Lifeline, který chtěl vysadit migranty v přístavu v Maltě. Ukázalo se, že neměl platnou registraci. Navzdory tomu, že kapitánovi hrozily dva roky vězení, organizace není s spokojená a odvolala se proti rozsudku. O události informoval Die Welt.

Německý kapitán Claus-Peter Reisch byl odsouzen a dostal pokutu 10 tisíc eur. Soud na Maltě v úterý 14. května rozhodl, že tuto částku musí zaplatit místním charitativním organizacím.

Podle Axela Steiera, spoluzakladatele německé charitativní organizace Lifeline, byl kapitán obviněn z řízení lodi v teritoriálních vodách Malty bez řádné licence, nezákonně překročil státní mořskou hranici a ignoroval oficiální pokyny.

Soud uznal, že záchrana uprchlíků nebyla pro Reishe obchodní činností, ale také uznal, že neměl řádnou registraci.

Poté, co v červnu 2018 žádná země EU v průběhu několika dnů nesouhlasila s tím, že přijme německé plavidlo Lifeline s 234 lybijskými migranty zachráněnými ve Středozemním moři, loď dorazila do přístavu Valletta. Maltské úřady zabavily plavidlo, protože „nepatřilo žádnému státu“.

Posádka tvrdila, že Lifeline pluje pod holandskou vlajkou, ale nizozemské úřady popírají, že patří této zemi. 

„Jsme rozsudkem pobouřeni. Je jasné, že jde o politický proces,“ citoval deník Die Welt mluvčího organizace Lifeline Axela Steiera.

Jen v roce 2017 překročilo Středozemní moře více než 171 tisíc uprchlíků, kteří hledali azyl v Evropě, loni to bylo 139 tisíc. Uvádí se to ve zprávě Mezinárodní organizace pro migraci.

Maximální počet uprchlíků přijaly Itálie, Řecko a Španělsko.

Zdroj:  welt.de