Trumpova výzva k „vyklizení“ Gazy vyvolala v Ammánu hněv a dobře informované zdroje sdělily serveru Middle East Eye, že spojenec USA je připraven na válku.

Jordánsko je připraveno vyhlásit Izraeli válku v případě, že se premiér Benjamin Netanjahu pokusí násilně vyhnat Palestince na jeho území, jak vyplývá z informací serveru Middle East Eye.

Varování přichází v návaznosti na opakovaná prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by rád viděl Jordánsko a Egypt, jak přijímají Palestince v rámci „vyčištění“ pásma Gazy.

Dobře informované zdroje v Ammánu a Jeruzalémě sdělily MEE, že to poslední, co Jordánsko chce, je válka a touží po mírovém řešení. Jsou však neochvějně přesvědčeni, že Jordánci uzavřou hranice, pokud uprchlíci začnou přecházet do země.

Pokud by Izraelci usilovali o její opětovné otevření, byl by to „casus belli“, uvedl jeden ze zdrojů.

Jordánci si nedělají iluze, že by mohli vyhrát válku s Izraelem, ale věří, že by neměli jinou možnost než bojovat.

Jordánsko již dříve vyslalo ke svým západním hranicím další prapory poté, co Ammán jednoznačně prohlásil, že jakýkoli pokus o vytlačení Palestinců přes hranice bude považovat za hrubé porušení mírové smlouvy s Izraelem z roku 1994.

Izrael reagoval vytvořením nové východní divize, která bude střežit jeho hranici s Jordánskem.

Jeden ze zdrojů sdělil MEE, že Trumpův návrh je „existenční otázkou“ jak pro Jordánsko, tak pro dynastii Hášimovců, a poukázal na to, že země je třetí nejchudší z hlediska vody na světě.

Jejích 12 milionů obyvatel žije převážně v pásu země podél izraelských hranic, v blízkosti řeky Jordán. Významný příliv uprchlíků by podle nich jednoduše nebyl schopen pojmout.

Jordánská červená linie

Izraelci s obrovskou vojenskou převahou by sice mohli rychle zvítězit v konvenčním boji, ale museli by udržet rozlehlé území s otevřenou pouštní hranicí na východě.

Izraelská hranice s Jordánskem se táhne v délce 400 km, což je téměř po celé délce země a je desetkrát delší než hranice Izraele s Gazou. Velká část pohraniční oblasti je hornatá, členitá a v některých částech je téměř nemožné ji střežit.

To vyvolává vyhlídky na zdlouhavé partyzánské tažení, které nakonec vyhnalo Američany z Iráku a Afghánistánu. Téměř jistě by přilákala bojovníky ze Sýrie, Iráku, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí. Jordánsko má na východě otevřenou pouštní hranici.

Zdroj: middleeasteye.net