Předpokládaný nový amerikcký prezident Joe Biden si jako ministra obrany vybral Lloyda Austina. Tento bývalý generál by byl prvním afro Američanem, co povede Pentagon. Takové rozhodnutí je sice emblematické, ale špatné. (Foto: Wikimedia)
Všechno zlé je k něčemu dobré a tou dobrou věcí, která doprovázela prezidentskou kampaň Joe Bidena, byl slib, že nebude jako Donald Trump a vrátí věci k normalitě. Nicméně šest týdnů po svém zvolení se Biden předvádí jako obdoba úřadujícího prezidenta – ale ne moc decentně.
Odbornost Austina Lloyda je nade vší pochybnost nebo mimo vší debatu. Jen málo vojáků se může rovnat tomuto čtyř hvězdičkovému generálovi s čtyřicet jedna let dlouhou vojenskou praxí, který mezi roky 2013 až 2016 vedl Americké ústřední velitelství a byl hlavním architektem Amerikou vedené ofenzivy proti skupině Islámský stát v Iráku a v Sýrii.
Navíc nápad, že by poprvé vést Pentagon a velet 1,3 milionům amerických vojáků měl afro Američan, také vypovídá hodně o Bidenovi a jeho slibu sestavit diverzifikovaný kabinet. Rovněž to slouží jako poselství. Poselství o tom, že země, ve které rasová rozdělenost zůstává vysoká, nadále přikračuje ke krokům v tom správném směru.
Avšak ani jeho odbornost, ani ušlechtilá snaha o rovnost nemůže obejít jeden klíčový fakt: Funkce ministra obrany byla výslovně vytvořena pro civilistu, ne člověka z řad ozbrojených sil. Potenciál pro nepotismus a a nedostatek mechanismů protiváhy a kontroly v rámci ozbrojených sil je zárukou toho nepotismu.
To je jedním z důvodů, proč Zákon o národní bezpečnosti z roku 1947 vyžaduje, aby případný budoucí ministr obrany čekal po dobu sedmi let po skončení aktivní služby. Jelikož Austin odešel do důchodu jen před čtyřmi lety, tak by to vyžadovalo udělení výjimky Kongresem.
V historii tohoto úřadu byla taková výjimka zatím udělena dvakrát. V roce 1950 generálu Georgi Marshallovi a naposledy ministru obrany Donalda Trumpa generálu Jamesi Mattisovi.
Mattis byl tudíž tématem zuřivých debat. Demokratická senátorka Kirstin Gillibrand svým kolegům na Capitol Hill připomínala a naléhala na ně, aby vzali v úvahu, že vliv bývalých vojenských důstojníků na Pentagon by se měl držet v mezích: „Kontrola civilistů nad našimi ozbrojenými silami je jedním ze základních principů americké demokracie a já pro žádnou výjimku z tohoto pravidla hlasovat nebudu,“ řekla.
Kongres však Mattisovi jeho výjimku udělil, neboť ho mnozí považovali za stabilizující hlas moudrosti v Bílém domě, který obýval prezident sice bez jakékoliv geopolitické odbornosti, ale s jaderným tlačítkem blízko po ruce.
Avšak tím nejdůležitějším je to, že udělení výjimky Mattisovi se považovalo za mimořádnou záležitost, nikoliv za pravidlo.
V případě Bidena argumentace kompetencí nemá opodstatnění. Do jeho týmu už nastoupila dlouhá řada zkušených lidí svého času jmenovaných Obamou jako Antony Blinken. Vždyť je to návrat dospělých, kdy se říká sbohem potrhlému Trumpovi, a vítáme vás, odbornosti a politickému umu.
Výjimka pro Austina je tudíž nejen nepatřičná, nýbrž představuje i hrozbu eroze toho zákona, který stanovuje povinnost kontroly Pentagonu civilisty, když takto stanovuje pochybný precedent.
Už teď řada Demokratů vyjádřila k takovéto výjimce svůj odpor. Mezi nimi i senátor Richard Blumenthal, který sice uznává, že Bidenův výběr byl sice „ohromující a historický,“ dodává však, že „udělení výjimky nepodpoří.“ Kromě Blumenthala i Elizabeth Warren, Jon Tester a Tammy Duckworth už také oznámili svůj záměr proti udělení takové výjimky hlasovat.
Tento problém by mohlo zhoršit i progresivní křídlo ve straně, které nemůže těšit členství Austina ve správní radě firmy Raytheon, obranného dodavatele ozbrojených sil USA, který zásobuje i Saúdskou Arábii při jejích operacích v Jemenu. Tato otázka bude bezpochyby vznesena a oni moc nepomohou s novým sjednocením rozštěpené Demokratické strany.
A pak jsou tu také Republikáni, jejichž velká většina pořád ještě ani neuznala Bidenovo vítězství ve volbách a kteří mají sklony hledat, jak Bidenovi ztrpčit život ještě daleko více, než to dělávali za doby jeho prvního funkčního období v úřadu Baracku Obamovi.
Republikánský senátor Tom Cotton už prohlásil, že on stejně jako mnoho dalších senátorů má hrubé výhrady k udělení další výjimky.
Nominace Austina je vysoké a dá se říci zbytečné riziko už v raném stadiu vlády Bidena.
Donald Trump po dobu čtyř let prováděl testování zavedených norem. Pokud se Joe Biden opravdu snaží vrátit se do normality, aby znovu vybudoval lepší situaci, musí se zase dodržovat normy – včetně obsazení Pentagonu civilisty.
Thomas O. Falk