Nová studie zjistila, že z plastových nádob na jídlo se mohou do jídla vyluhovat chemické látky, které ovlivňují střevní biom – a následně i srdce. (Foto: Pixabay)

Podle nové studie může konzumace jídla z plastových nádob na jídlo s sebou zvýšit riziko městnavého srdečního selhání a „dokonce i krátkodobé vystavení“ částicím, které se z plastů vyluhují do jídla nebo tekutin, může „vyvolat změny v srdeční svalové tkáni“, které naznačují kardiovaskulární onemocnění.

Potkanům byla po dobu tří měsíců podávána voda, která byla v různých intervalech: 1 minutu, 5 minut a 15 minut vystavena vroucí vodě v plastových nádobách, a poté byla vyšetřena. Studie publikovaná v časopise Ecotoxicology and Environmental Safety uvádí, že po třech měsících vykazovaly vzorky výkalů potkanů změny v jejich střevním biomu a vyšetření jejich srdeční tkáně zjistilo „rozsáhlé“ poškození.

„Výsledky naznačily, že požití těchto výluhů změnilo střevní mikroprostředí, ovlivnilo složení střevní mikroflóry a modifikovalo metabolity střevní mikroflóry, zejména ty, které souvisejí se zánětem a oxidačním stresem,“ uvádí se ve studii. „Kromě toho tato expozice vedla k poškození tkáně srdečního svalu potkanů, spolu se zvýšením markerů poškození myokardu, zánětu a oxidačního stresu.“

Dodali, že krysy vykazovaly poškození bez ohledu na to, jak dlouho se voda, kterou požily, vařila: „Studie ukazuje, že expozice plastům je významným rizikovým faktorem pro CVD [kardiovaskulární onemocnění] bez ohledu na délku trvání,“ což naznačuje, že i minimální expozice zahřátým plastovým nádobám na jídlo může představovat riziko.

„Vede ke změnám v myokardiální tkáni, střevní mikroflóře a metabolitech, které jsou úzce spojeny s KVO.“

Výzkumníci citovali dřívější studii, ve které se uvádí: „Plasty obsahují chemické látky narušující endokrinní systém (EDC), jako je bisfenol A (BPA), ftaláty (PAE) a změkčovadla, které jsou spojovány s vyšším rizikem CVD.“

Ačkoli nedoporučili žádná konkrétní opatření kromě toho, že „je nutný další výzkum“, autoři poznamenali, že na základě stávajících údajů „je pro prevenci pokračujícího poškozování lidského zdraví plastovými výrobky nezbytné vyhnout se používání plastových nádob na potraviny s vysokou teplotou, omezit používání plastových výrobků v každodenním životě a zavést včas opatření na kontrolu znečištění plastem“.

Zdroj: people.com