Masové kybernetické útoky na informační zdroje Olympijských her v Soči začaly dva dny před zahájením Olympiády. Síť botů byla řízena z USA, Kanady, Thajska a Malajsie. Informoval o tom Nikolaj Murašov, šéf ruského Národního koordinačního střediska počítačových incidentů.

„Analýza záškodnické aktivity ukázala, že útoky probíhaly za použití zavirovaných počítačů. Útočníky vytvořená síť se skládala z více než sta tisíc počítačů, které se nacházely téměř po celém světě," řekl Murašov. Podle jeho slov se centra pro řízení botů nacházela v USA, Kanadě, Thajsku a Malajsii.

Příslušným národním střediskům zemí, jejichž úkolem je reakce na počítačové incidenty, byly zaslány žádosti o přijetí nezbytných opatření. Akce zahraničních odborníků umožnily předejít možným problémům během Olympijských her.

Murašov dále informoval o rozsáhlém kybernetickém útoku, k němuž došlo během prezidentských voleb v Rusku.

„Maximum nové vlny útoku (na ruský úsek internetu) připadlo na den voleb prezidenta Ruské federace. Hlavním cílem tohoto útoku bylo zmařit fungování systému videokamer na volebních okrescích, což mohlo následně rozpoutat kampaň ohledně diskreditace výsledků voleb," sdělil Murašov.

Murašov také informoval, že cizí hackeři podnikli útok na ruský internet během Přímé linky s Vladimirem Putinem v roce 2017.

Co se týče obvinění na dresu Ruska, ani jedno z nich se nepotvrdilo, uvedl vedoucí střediska.

„V poslední době se počítačové útoky, jejich zdroje a následky stály oblíbeným tématem většiny médií. Aktivně vnucují veřejnému mínění tu tezi, že za většinu útoků může Ruská federace, že právě naše země zasahuje do politických procesů jiných států, včetně voleb. Přitom obvinění nikdy nejsou podporována důvěryhodnými technickými údaji, které by odborníci mohli zanalyzovat," uvedl Murašov.

Závěrem uvedl, že Rusko je připraveno zveřejnit komunikaci, kterou si vyměňovalo s USA ohledně „ovlivňování" amerických voleb, pokud k tomu USA poskytnou souhlas.

Zdroj: snews.com