Japonští vědci vytvořili revoluční magnetickou rezonanci, která dokáže zaznamenat vaše sny a přehrát je jako film. (Foto: GA)
Tato převratná technologie by mohla změnit naše chápání podvědomí a nově definovat výklad snů.
Výzkumníci z ATR Computational Neuroscience Laboratories v Kjótu provedli studii, která vedla k úspěšnému vytvoření tohoto zařízení.
Tým pod vedením profesora Yukiyasu Kamitaniho použil funkční magnetickou rezonanci (fMRI) k zachycení detailní nervové aktivity související se sněním.
Kognitivní aktivita, které se účastnili dobrovolníci, byla pečlivě sledována během raných fází spánku, a jakmile vstoupili do spánku REM, byli probuzeni a dotazováni na sny, které viděli.
Díky analýze mozkových skenů a vytvoření podrobné databáze obrazů spojených s konkrétními mozkovými vzorci dosáhli vědci 60procentní přesnosti v předpovídání obsahu snů, která se u konkrétních vizuálních položek zvýšila na více než 70 procent.
„Podařilo se nám odhalit obsah snů z mozkové aktivity během spánku, která byla v souladu s ústními zprávami subjektů,“ uvedl profesor Yukiyasu Kamitani z laboratoří výpočetní neurovědy ATR.
Tato technologie má obrovský potenciál dekódovat určité aspekty snů pomocí mozkové aktivity.
Význam tohoto zařízení přesahuje rámec fascinace a nabízí neocenitelné poznatky o lidském mozku, povaze vědomí a významu snění pro neurovědce, psychology a výzkumníky.
Dr. Mark Stokes, kognitivní neurovědec z Oxfordské univerzity, se vyjádřil: „Tento výzkum nabízí vzrušující příležitost, která nás přibližuje k myšlence strojů, které dokáží dešifrovat sny.“
Tato inovativní technologie má potenciál zlepšit naše chápání duševního zdraví tím, že umožní přesnější hodnocení osobnosti jedince a pomůže při přesné diagnostice psychických poruch.
Přestože zařízení pro záznam snů vzbuzuje značný zájem, je nezbytné si uvědomit, že je stále v rané fázi vývoje.
Výzkumníci se snaží zlepšit srozumitelnost i přesnost rekonstruovaných snů. S rozvojem technologie je optimistické, že se podaří odhalit hlubší poznatky o povaze snů a o emocích, pocitech a prožitcích, které je doprovázejí.
Zdroj: indiatimes.com