Japonský ministr obchodu a průmyslu ve čtvrtek prohlásil, že je zapotřebí „nový světový řád“, který by čelil vzestupu autoritářských režimů, jimž se dařilo v podmínkách volného obchodu a vzájemné hospodářské závislosti po skončení studené války. (Foto: Flickr)
„Autoritářské země nashromáždily obrovskou moc, a to jak ekonomickou, tak i vojenskou,“ řekl Jasutoshi Nishimura, japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu, a dodal: „Musíme znovu vybudovat světový řád založený na základních hodnotách svobody, demokracie, lidských práv a právního státu.“
Bude v tomto „novém světovém řádu“ občanům umožněno svobodně hovořit přes internet? Nebo vystupovat proti radikálním ideologiím ve školách? Nebo zpochybňovat výsledky voleb? Nebo půjde jen o další formu autoritářství s PR kampaní? Odbočujeme.
Nišimura hovořil před návštěvou japonského premiéra Fumia Kišidy, který příští týden navštíví Washington a bude jednat o otázkách týkajících se Ukrajiny, Severní Koreje a napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Tomuto summitu budou předcházet rozhovory mezi ministry obrany a zahraničí obou zemí.
Kišida tento týden uvedl, že bude jednat o nové bezpečnostní politice Tokia poté, co klíčový spojenec Washingtonu v boji proti rostoucí moci Číny v Asii minulý měsíc představil největší vojenské posílení od druhé světové války.
„Možná budeme muset provést přípravy na identifikaci míst, kde se země chtějí zapojit do nátlaku, a poté v případě potřeby přijmout protiopatření,“ řekl Nišimura, který varoval, že demokracie musí chránit svou průmyslovou sílu a chránit se před krádežemi technologií – zejména těch, které by mohly být využity pro vojenské účely.
Nišimura rovněž vybídl k americko-japonské spolupráci v oblasti polovodičů, biotechnologií, umělé inteligence a kvantové vědy a přislíbil užší spolupráci s Washingtonem v oblasti kontroly vývozu.
„Je … naprosto nezbytné, abychom posílili naši spolupráci v oblasti kontroly vývozu,“ dodal. „Budeme provádět přísné kontroly vývozu založené na mezinárodní spolupráci a zároveň se úzce zapojíme do výměny názorů se Spojenými státy a dalšími příslušnými zeměmi.“
Před svým projevem se Nišimura setkal s americkou ministryní obchodu Ginou Raimondo. K této dvojici se připojili vedoucí pracovníci IBM a japonské společnosti Rapidus Corp, aby diskutovali o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje polovodičů.
Zdroj: zerohedge.com