Na konci minulého roku nad Beringovým mořem nedaleko pobřeží Kamčatky došlo k mohutnému výbuchu, jehož síla činila 173 kilotun, informuje list The Guardian.
Podle informací je to desetkrát silnější než výbuch jaderné bomby v japonské Hirošimě.
List uvádí, že výbuch, který zahřměl 18. prosince 2018, se stal druhým nejsilnějším za posledních 30 let. Ale vybuchl nad mořem, proto nebyl tolik nápadný. Zatím nejsilnější je výbuch meteoritu v ruském Čeljabinsku.
Jako první o novém výbuchu informovala agentura NASA, která získala informace Vojenského letectva Spojených států, když vojenské družice objevily viditelné infračervené světlo.
Podle odborníka NASA pro planetární ochranu Lindley Johnsona k výbuchům podobné síly dochází jen několikrát za století.
Výzkumy astronomů ukázaly, že meteor, který byl několik metrů široký, vletěl do atmosféry Země rychlostí 32 kilometrů za vteřinu a vybuchl ve vzdálenosti více než 25 kilometrů nad povrchem Země.
Výbuch nad Beringovým mořem svědčí o tom, že nehledě na úsilí pro objevení a sledování kosmických těles, které mohou ohrožovat Zemi, se velké meteory mohou přiblížit k planetě a zůstat nezpozorovatelné.
Dnes odborníci v NASA pracují na projektu, který do 2020 roku umožní identifikovat 90 procent asteroidů o velikosti 140 metrů poblíž Země, Jak ale uvádí list, splnění tohoto úkolu může trvat ještě 30 let.
Zdroj: theguardian.com