Jak svět vstupuje do druhé poloviny roku 2021, téměř čtvrtina světové populace dostala alespoň jednu injekci vakcíny proti COVID-19, ukázaly údaje z webové stránky Our World in Data (OWID) vytvořené Leszellem z Oxfordské univerzity.
Do čtvrtka bylo podáno celkem více než tři miliardy dávek, a asi 40 procent z nich bylo podáno v Číně. 19. června se Čína stala první zemí, kde uskutečnila jednu miliardu očkování, což je bezkonkurenční objem a rychlost očkování.
Ve srovnání s jinými zeměmi, jako jsou Spojené státy, měla čínská veřejná očkovací akce relativně pomalý start. Prvních 100 milionů injekcí bylo dosaženo 27. března, dva týdny za Spojenými státy.
Zavádění očkování se postupně rozrostlo z lidí na vysoce rizikových pozicích na běžnou populaci. Od konce března Čína výrazně urychlila podporu bezplatného očkování pro celou populaci.
Očkování 100 milionů lidí nyní trvá v Číně pět nebo šest dní, ve srovnání s přibližně 25 dny v raných fázích.
K posílení této snahy byla zřízena místa pro dočasné očkování u nákupních center, železničních stanic, univerzitních kampusů, kancelářských budov a obytných komunit. A byla také vypravena mobilní vozidla pro očkování, aby bylo očkování pro obyvatele pohodlnější.
Až do čtvrtka Čína podala více než 1,24 miliardy injekcí, což je téměř čtyřnásobek množství podaného ve Spojených státech.
Ale vzhledem k obrovské populaci není míra pokrytí vakcínami v Číně tak působivá. Čína si klade za cíl dosáhnout hromadné imunity na konci letošního roku.
„Pokud je míra ochrany vakcínami přibližně 70 procent, mělo by být alespoň 80 procent naší populace očkováno, aby se dosáhlo hromadné imunity,“ uvedl během nedávného rozhovoru čínský odborník na respirační problémy Zhong Nanshan (Čung Nan-šan).
Výzkumný pracovník Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v zemi Shao Yiming (Šao I-ming) se rovněž domnívá, že prahová hodnota by měla být přibližně 80 až 85 procent.
To je celkem asi 2 miliardy dávek vakcín, s přihlédnutím k tomu, že většina lidí dostala injekce vyvinuté výrobcem léků Sinopharm nebo Sinovac, které vyžadují dvě injekce.
V současné době je více než 40 procent obyvatel očkováno a Čína je v půli cesty k dosažení tohoto cíle. Shao věří, že Čína má kapacitu a zdroje k dosažení tohoto cíle.
„Do konce roku budeme schopni vyrobit pět miliard dávek vakcín. Pokud tedy spočítáme dvě dávky na osobu, pět miliard je dostatečný počet dávek vakcín,“ řekl.
Pokud jde o rychlost očkování, denní očkování Číny vzrostlo z méně než pěti milionů dávek na konci března na průměrných 20 milionů v červnu.
Aby Čína naočkovala veškerou svou populaci do konce roku 2021, musí během druhé poloviny letošního roku podat téměř devět milionů dávek denně, což je polovina současného tempa. Pro překročení hranice 80 % jich bude zapotřebí ještě méně.
V cestě by však mohly stát jiné faktory, například nové varianty viru?
Varianta Delta COVID-19, která byla poprvé zjištěná v Indii, se podle Světové zdravotnické organizace stává globálně dominantní variantou onemocnění. Lidé se obávají, zda budou stávající vakcíny stejně účinné proti tomuto přenosnějšímu kmeni.
V Číně způsobila tato varianta poslední vypuknutí epidemie v nejlidnatější čínské provincii Guangdong (Kuang-tung). Bylo to poprvé, co se Čína musela vyrovnat s variantou Delta šířící se v této oblasti země.
Zhong Nanshan uvedl, že čínské vakcíny jsou proti této variantě účinné. Dodal, že předběžná analýza více než 100 pacientů v provincii Guangdong ukázala, že čínské vakcíny jsou účinné při prevenci vývoje pneumonie a těžké infekce, a proto vyzval k očkování více lidí.
Při imunizaci své vlastní populace Čína také poskytla více než 450 milionů dávek vakcín proti COVID-19 téměř 100 zemím, aby přispěla k celosvětovému boji proti pandemii.
Zdroj: cgtn.com