Spojené státy mají největší a nejrozmanitější vojenskou flotilu na planetě. Její pýchou jsou letadlové lodě – obrovská „plovoucí letiště“ s jaderným pohonem, z nichž každá může nasadit dvakrát více letadel než kterákoli cizí loď. Tím překvapivější je, že během cvičení v roce 2005 tuto plovoucí chloubu dokázala „zničit“ jedna malá ponorka.
Výstavba švédské nejaderné ponorky typu Gotland stojí 100 milionů dolarů, což je skoro stejně jako americký stíhací letoun F-35. Jak však ukazuje praxe, výhody Gotlandu jsou mnohem větší. Během cvičení loďstev NATO v Atlantiku dokázala švédská ponorka bez povšimnutí překonat lodi, které střežily americkou letadlovou loď Ronald Reagan, vstoupit do „červené zóny" v těsné blízkosti vlajkové lodi, odpálit několik torpéd a pak bez povšimnutí zmizet.
Výsledek manévrů byl pro velitelství amerického námořnictva tak šokující, že na dva roky pronajalo Gotland, aby zlepšilo protiponorkové detekční systémy. Nicméně odhalení ponorky v hlubinách oceánu není vůbec snadné, píše Real Engineering. Hlavní předností malé (o výtlaku 1600 tun) ponorky je pohon nezávislý na vzduchu — Stirlingův motor. Každá ze třech vybudovaných ponorek je vybavena dvěma takovými jednotkami, které pracují na naftu a kapalný kyslík.
Stirlingův motor je mnohem tišší než běžné dieselové motory, protože exploze ve válcích spalovacích motorů nevyhnutelně generuje vibrace, které není možné úplně uhasit.
Gotland je tišší než jaderné ponorky, které pro chlazení reaktorů potřebují čerpání obrovských objemů vody. Vzhledem k motoru nezávislému na vzduchu můžou Gotlandy zůstávat pod vodou mnohem déle než jakékoliv jiné nejaderné ponorky, resp. až dva týdny.
Hydroakustický komplex ponorky je jako přesně sladěné „ucho", které pracuje na principu sonaru velryb a delfínů. Zařízení zobrazuje 3D mapu oceánu. Za normálních podmínek sonar pracuje v aktivním režimu, vysílá signál a analyzuje jeho odraz. Potřebujete-li se tiše přiblížit k nepříteli, přejde systém do pasivního režimu, který pozorně naslouchá hluku z moře.
Citlivost komplexu je tak velká, že může určit státní příslušnost plujících lodí podle provozní frekvence jejich energetických systémů. Pokud nejsou transformátory a jiná elektrická zařízení dobře izolována od trupu, frekvence 60 Hz amerického vybavení se dá snadno odlišit od evropských zařízení pracujících na 50 hertzů.
Ponorky typu Gotland byly postaveny v letech 1992-1997. Délka lodí je 60,4 metrů, rychlost pod vodou dosahuje 20 uzlů, posádka se skládá z 27 osob. Každá ponorka je vyzbrojena čtyřmi 533mm torpédovými trubicemi s 12 kusy torpéd a dvěma 400mm torpédovými trubicemi s 6 torpédy.