V současné době práce prevence a kontroly epidemie COVID-19 v Číně dosáhla důležitých výsledků v předběžné fázi a obnovení práce a výroby v různých průmyslových odvětvích vstupují do normálu a univerzity, střední školy a základní školy postupně začaly nový školní rok. (Foto: Flickr)
Proč může Čína potlačit epidemii COVID-19? Jak Čína porazila nový koronavirus? Zahraniční média se domnívají, že úspěch Číny je neoddělitelný od přísných vládních preventivních opatření proti epidemii a podpory lidí.
Úspěch Číny pramení z přísných preventivních opatření proti epidemii a důvěry lidí
Americký týdeník Newsweek uvedl, že minulý měsíc uspořádal večírek u plaveckého bazénu ve Wuhanu (Wu-chan), což odráží, že situace v Číně je zcela odlišná od současné situace ve Spojených státech, Indii a dalších zemích. Úspěch Číny v boji proti epidemii COVID-19 pramení z přísných preventivních opatření proti epidemii a důvěry lidí ve vládu.
Zpráva amerického týdeníku Newsweek: Jak Čína porazila nový koronavirus za posledních šest měsíců
Po vypuknutí epidemie COVID-19 přijala čínská vláda bezprecedentní preventivní a kontrolní opatření, jako například během několika dní postavila dočasné nemocnice, provedla rozsáhlé testování, sledovala blízké kontakty a další.
Studie zveřejněná v americkém časopise Science v dubnu ukázala, že přísná protiepidemická opatření přijatá Čínou v prvních 50 dnech po vypuknutí epidemie mohla zabránit stovkám tisíc případů. Christopher Day, jeden z autorů článku a hostující profesor na univerzitě v Oxfordu, uvedl ve svém prohlášení: "Zdá se, že čínská preventivní a kontrolní opatření fungovala. Úspěšně přerušila řetězec přenosu a zabránila kontaktu mezi infikovanými případy a vnímavými lidmi."
Výzkumná zpráva zveřejněná v časopisu Science
Tang Shenglan (Tchang Šeng-lan), profesor medicíny a globálního zdraví na Univerzitě Duke ve Spojených státech, zdůraznil: "Ve většině částí Číny se život lidí postupně vrací do normálu. Ve srovnání se zeměmi, jako jsou Spojené státy a Velká Británie, čínská vláda odvedla dobrou práci při kontrole epidemie. Dalším důležitým faktorem úspěchu Číny při kontrole epidemie je to, že Číňané mají silnou důvěru ve vládu a jsou ochotni jednat podle doporučení vlády a odborníků.“
Tři klíče pro Čínu k úspěšnému zvládnutí epidemie COVID-19
Jak Čína porazila epidemii nového koronaviru? Thajský deník Bangkok Post uvedl, že tři klíče, které umožnily Číně úspěšně zvládnout epidemii za pouhé tři měsíce, jsou: silné vedení, komplexní společné preventivní a kontrolní mechanismy a rozsáhlá podpora.
Reportáž deníku Bangkok Post: Jak Čína rychle porazila epidemii nového koronaviru
Podle thajského reportéra silné vedení Komunistické strany Číny zajistilo, že protiepidemická práce si udržovala správný směr a strategii. Naproti tomu důvodem, proč se USA staly nejvíce zasaženou zemí, je skutečnost, že Trumpova vláda neposkytla téměř „žádné vedení“ v boji proti epidemii COVID-19.
Zpráva rovněž uvedla, že vytvoření společného mechanismu prevence a kontroly může plně reagovat na epidemii nového koronaviru. Pandemie COVID-19 není jen otázkou veřejného zdraví, ale také složitou ekonomickou, sociální a politickou otázkou, která vyžaduje systematickou reakci. Za pouhých tucet dní Čína vybudovala nemocnici Huoshenshan (Chuo-šen-šan), nemocnici Leishenshan (Lej-šen-šan) a dalších 16 nouzově mobilizovaných nemocnic, což dokazuje účinnost komplexního mechanismu.
Kromě toho nelze ignorovat porozumění a podporu vlády Číňanů. Zpráva poukázala na to, že boj proti epidemii by měl být „národní válkou“ zahrnující všechny. Díky porozumění a spolupráci 1,4 miliardy lidí přijala čínská vláda nejkomplexnější preventivní a kontrolní opatření. Když ve Wuhanu vypukla epidemie, dorazili do tohoto města zdravotničtí pracovníci z celé země a velké množství osobních ochranných prostředků. Lidé se během epidemické krize navzájem dobrovolně podporují. Naproti tomu mnoho západních zemí čelí selháním politiky.
Deník Bangkok Post se domnívá, že během epidemie Čína prokázala mimořádnou odolnost, přizpůsobivost a soběstačnost. Poté, co mezinárodní odborný tým Světové zdravotnické organizace (WHO) navštívil Čínu, vedoucí odborného týmu Bruce Aylward zdůraznil, že čínský protiepidemický přístup lze replikovat, ale vyžaduje rychlost, financování, představivost a odvahu. Mnoho zemí to bohužel nedokáže udělat.