Autoři americko-britského seriálu Černobyl spojují barvité záběry se zkreslením faktů, pokud jde o počet zahynulých při havárii jaderné elektrárny, prohlásil v pondělí náměstek ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Michail Čudakov. (Foto: Wcifly.com)
Čudakov v pondělí přicestoval na návštěvu Uzbekistánu, kde měl schůzku s vedením Ministerstva energetiky této země a agentury Uzatom.
„V Černobylu zahynulo 28 lidí – provozní personál a hasiči, došlo ještě k několika desítkám umrtí, jejichž příčiny jsou sporné. A nikoli tisíce, jak nám ukazují v hollywoodském filmu o Černobylu,“ řekl Čudakov ve svém vystoupení v informačním středisku agentury Uzatom.
Podle jeho slov jsou v seriálu krásné obrázky, „ale jako vždy se obyčejně činí protisovětský závěr, že tím prý byly zasaženy statisíce lidí“.
„Ve skutečnosti jsem zcela přesvědčen, že za všemi těmito protijadernými vystoupeními stojí zastánci uhlovodíkových zdrojů energie, kteří velmi dobře chápou, že jejich budoucnost ohrožuje jen atomová energetika,“ dodal Čudakov.
Černobyl je dramatický pětidílný seriál natočený během letošního roku. Vytvořila ho společnost HBO. Režisérem byl Johan Renck. Týká se havárii v Černobylské atomové elektrárně v roce 1986 a hrdinským úsilím při likvidaci jejích následků.
Seriál vyvolal u diváků nadšení a dosáhl velkého mezinárodního ohlasu.
Ruští specialisté zinstitutu Kurčatova (přední ruská instituce pro studium jaderných technologií) upozornili na velké množství historických nepřesností a otevřených nesmyslů, které seriál prezentoval jako historickou pravdu z pohledu jak samotné havárie, tak i průběhu jejího odstraňování.
Ruští filmaři rovněž upozornili na mnoho scén a obrazů ze seriálu, které HBO představila zcela mimo kontext událostí konce 80. let v Sovětském svazu.
Po odvysílání seriálu se k němu vyjádřil i jeden z bývalých likvidátorů jaderné katastrofy Alexandr Filipenko. Ten, nehledě na to, že doporučil, aby se lidé na seriál podívali, poukázal na skutečnost, že seriál obsahuje nepřehlédnutelné prvky americké propagandy.
V minulosti bylo informováno, že ruští filmaři také pracují na seriálu o katastrofě na jaderné elektrárně Černobyl.
Ke katastrofě v Černobylské atomové elektrárně došlo 26. dubna 1986, kdy explodoval jaderný reaktor čtvrtého energetického bloku. Celková plocha radioaktivního zamoření činila v Bělorusku asi 46,5 tisíce kilometrů čtverečních (23 procent celkové rozlohy republiky).
Na Ukrajině bylo zamořeno 50 tisíc kilometrů čtverečních ve 12 oblastech. Kromě toho bylo zasaženo 19 ruských regionů o celkové rozloze téměř 60 tisíc kilometrů čtverečních s 2,6 miliony obyvatel.
Zdroj: tellerreport.com