Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Dodává se také, že letecká základna je možným místem testovacího rozmístění S-400, po kterém protivzdušné komplexy budou přemístěny někam jinam - do stálých pozic. Není však vyloučeno, že komplexy zůstanou na základně.
Šéf sekretariátu obranného průmyslu Turecka Ismail Demir však dnes uvedl, že systémy S-400 budou uvedeny do provozu až v červnu roku 2020.
27. srpna turecké ministerstvo obrany informovalo, že začala druhá fáze dodávky systému protiraketové obrany S-400. Očekává se, že potrvá asi měsíc. V červenci Rusko dokončilo dodávku první série systémů protivzdušné obrany S-400 do Turecka.
Dohoda o dodávkách čtyř baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů Ankaře byla uzavřena v roce 2017. Část této částky má zaplatit zákazník, část půjde na ruský úvěr.
Dlouho očekávané dodávky moderních systémů protivzdušné obrany byly zahájeny 12. července. Turecko je třetí (po Bělorusku a Číně) země, do které Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim má připojit Indie.
Dodávky vyvolali napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Tureckem. Washington žádal, aby se Ankara této dohody vzdala a místo toho koupila americké Patrioty. V opačném případě v Bílém domě nevylučovali možnost odložení, nebo dokonce zrušení prodeje Ankaře moderních stíhacích letounů F-35. Turecko však odmítlo přistoupit na ústupky, následně byla země z programu F-35 vyloučena.
S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně raket středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet je 400 km, rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km.
Zdroj: snews.com