Americké sankce proti Íránu v souvislosti s pandemií koronavirové infekce jsou lékařským terorismem, uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v rozhovoru pro Kommersant. (Foto: Wikimedia)
Zdůraznil, že USA neustále podnikají pokusy zpřísnit sankce proti Íránu, které odmítají dodávky přístrojů a navigačního software používaného leteckými společnostmi Islámské republiky.
„Kvůli nezákonnému blokování íránských finančních zdrojů v důsledku masivních sankcí americké vlády je přístup k lékům a lékařskému vybavení nemožný. To vede k humanitární katastrofě," prohlásil Zaríf.
Podle něho se Američané snaží zabránit tomu, aby země využívala svůj letový park a vytvářela překážky pro využívání informačních technologií v boji proti koronaviru.
„Evropské společnosti zabývající se výrobou zdravotnických prostředků kvůli americkým hrozbám neobchodují s Íránem a neprodávají mu lékařské zboží. Sankce Spojených států se vztahují na legální obchod. Nedávné předběžné podmínky amerických oficiálních činitelů o zákazu prodeje léků, zdravotnických zařízení a humanitárního zboží představují vážné překážky v úsilí v boji proti šíření COVID-19 v Íránu. Americké použití ekonomického a zdravotnického terorismu proti Íránu tak získalo různé formy," poznamenal iránský ministr zahraničí.
Ministr zahraničí poznamenal, že americké akce z hlediska práva nejsou jen terorismem proti Íránu, ale také zločinem proti lidskosti a světovému společenství.
„V současném citlivém okamžiku je jedinou užitečnou věcí, kterou Amerika může udělat— nezasahovat do boje Íránu s koronavirem a nevytvářet výpadky v poskytování mezinárodní pomoci… Světové společenství se musí vzpamatovat a pomoci Íránu zastavit ekonomický a lékařský terorismus," zdůraznil Zaríf.
Zdroj: radiofarda.com