Írán s Ruskem by mohly začít k obcházení Západních sankcí využívat kryptoměny, ohlásil 17. května ruský zpravodajský portál RBC.
Mohammad Reza Pourebrahi, šéf íránské parlamentní komise pro hospodářské záležitosti už o kryptoměnách referoval jako o slibném způsobu, jak se vyhnout jak transakcím v amerických dolarech, tak i jak nahradit mezibankovní platební systém SWIFT.
Prourebrahimi při schůzce s Dimitrijem Mezencevem, předsedou federální poradní komise pro ekonomickou politiku, řekl, že už „zaúkolovali Íránskou centrální banku, aby začala s vypracováním návrhů na využití kryptoměn.“
Pourebrahimi dodal, že den předtím o tomto tématu diskutoval s komisí pro hospodářskou politiku Státní dumy a že Írán v této problematice zahájil s Ruskem spolupráci:
„Rusové sdílí náš názor. Řekli jsme si, že když se nám podaří s tou prací pohnout, tak budeme prvními zeměmi, které využívají k výměně zboží kryptoměn.“
Následně Mezencev poznamenal, že „mezibankovní vztahy mezi našimi zeměmi by mohly nabýt ohromné důležitosti,“ pohlížíme-li na ně na pozadí mezinárodních sankcí zavedených jak proti Rusku, tak proti Íránu. Schůzka této mezibankovní pracovní skupiny o finanční a mezibankovní spolupráci proběhne letos 5. července v Teheránu, hlásí RBC.
Minulý týden Pourebrahimi referoval, že íránští občané i přes absenci přístupu k mezinárodnímu bankovnímu systému zatím úspěšně do zahraničí ulili ohromujících 2,5 miliardy $ právě pomocí kryptoměn.
Další země postižená mezinárodními sankcemi Venezuela nedávno spustila svou vlastní ropou podloženou kryptoměnu Petro, když tento krok kritici ohodnotili jako ilegální způsob vstupu na mezinárodní finanční trhy. Po spuštění Petra, vyjádřili jak Turecko, tak Írán zájem o spuštění svých vlastních státem podporovaných kryptoměn stejně jako se povídá o tom, že v polovině roku 2019 se má spustit ruský KryptoRubl.
Molly Jane Zuckerman
Zdroj: cointelegraph.com