Námořnictvo IRGC právě uvedlo do provozu nové bojové hlídkové plavidlo íránské výroby s pokročilou technologií. Íránská armáda tvrdí, že plavidlo, pojmenované „Shahid Soleimani“ – má nástavbu a konstrukci schopnou stealth, což mu dává „technologii stealth, která se vyhýbá radarům, což znamená, že má velmi nízkou úroveň radarového průřezu“, uvádějí státní zdroje. (Foto: Twitter / Mehdi H.)
Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na státní sdělovací prostředky, je plavidlo prvním v zemi, které je vybaveno „vertikálním odpalovacím systémem protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu“ – a bylo představeno na pondělním slavnostním ceremoniálu v přístavním městě Bandar Abbás, na který dohlíželi náčelník generálního štábu ozbrojených sil generálmajor Mohammad Bagheri a šéf IRGC Hossein Salami.
Plavidlo „Shahid Soleimani“ je prostřednictvím státních sdělovacích prostředků nejnovějším přírůstkem íránského námořnictva.
O lodi Shahid Soleimani se dále hovoří jako o lodi schopné disponovat vyšší manévrovací schopností a menším poloměrem otáčení vzhledem k unikátní konstrukci ve srovnání s loděmi podobné velikosti. Bagheri o novém námořním plavidle popsal: „Na návrhu a konstrukci tohoto plavidla se podílela elitní mládež a absolventi univerzit Íránské islámské republiky a má tělo vybavené technologií stealth s velmi malým radarovým průřezem, což lze považovat za národní úspěch země.“
First Video of IRGC Navy Shahid Soleimani class catamaran corvette.
— Mehdi H. (@mhmiranusa) September 5, 2022
The vessel is claimed to have VLS for AD missiles with 150 km range. A helipad with Bell-206 helicopter and crane for supporting IRGC fast attack crafts can be seen at the first glance. pic.twitter.com/e8eypVIKV4
Počátkem letošního léta, kdy byla stavba dokončena, přinesl web USNI News, zabývající se námořními analýzami, na základě dostupných radarových snímků plavidla viděných z nadhledu, náhled následujících schopností:
Tyto raketové čluny nabízejí konvenčnější schopnosti než nesčetné malé čluny provozované IRGC-N. Mohly by fungovat jako velitelská plavidla pro hejna menších člunů vyzbrojených raketami, torpédy, minami, lehkými protilodními střelami a drony. Mohly by rovněž působit samostatně a představovat odnož IRGC s delším dosahem. Ať tak či onak, oba nové typy katamaránů budou pravděpodobně stát v čele modernizace IRGC-N.
Zatímco Írán se snaží stavět větší válečné lodě a zavádět moderní zbraňové systémy, pokračuje v inovacích a modernizaci v jiných oblastech. K jeho balistickým raketám se přistupuje s respektem, stejně jako k bezpilotním letounům a řízeným střelám. Írán může stavět ponorky a nyní i moderní raketové korvety.
Bagheri navíc tento týden vydal nové varování Spojeným státům a Izraeli, přičemž se odvolával na schopnost íránského námořnictva zajistit strategický Hormuzský průliv. Vrchní generál při oslovení námořních důstojníků uvedl:
„Také připojení sionistického režimu k teroristickému Ústřednímu velitelství americké armády pro nás může představovat hrozbu. Netolerujeme sionismus a kromě protestu prostřednictvím zahraničněpolitického aparátu země prohlašujeme, že nebudeme tolerovat takový vývoj špionáže a vytváření hrozeb a nebudeme dělat žádné kompromisy, pokud jde o práva íránského národa a bezpečnost našich moří a země.“
Výroky zazněly den poté, co Spojené státy v neděli přeletěly nad Blízkým východem dva letouny B-52H Stratofortress s jadernými zbraněmi, což bylo poselství určené Teheránu. Tři izraelské stíhačky F-16 se krátce připojily k americké misi, když bombardéry prolétaly „izraelským nebem na cestě do (Perského) zálivu“, uvedla agentura Associated Press.
Minulý týden došlo v oblasti Perského zálivu k několika střetnutím a incidentům se zachycením, přičemž Íránci tvrdili, že se zmocnili několika amerických námořních bezpilotních letounů a poté je pustili. Druhý páteční incident se odehrál v Rudém moři a zahrnoval zásah americké válečné lodi a vrtulníku, který donutil íránskou hlídku propustit dvojici zadržených malých hladinových plavidel zabavených dříve téhož dne.
Zdroj: presstv.ir