Napětí kolem zabaveného íránského tankeru neutichá. Představitelé Ozbrojených sil Íránu v pátek varovali Británii před odvetou. Íránské ministerstvo zahraničí obvinilo Londýn z pirátství.
Jeden z velitelů íránských revolučních gard v pátek ráno pohrozil, že pokud tanker, který zadržely gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem, nebude okamžitě propuštěn, tak íránské úřady obsadí britský tanker.
انقلاب اسلامی در طول تاریخ چهل ساله خود، در هیچ معرکهای آغازگر تنش نبوده، اما در پاسخ به زورگویان و گردنکشان، تعلل نکرده و تردید به دل راه نداده است. انگلیس اگر #نفتکش\\\_ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاههای مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Ve čtvrtek gibraltarská policie a příslušníci celní správy spolu s britským námořnictvem poblíž Gibraltaru zabavili íránský tanker Grace I plující pod panamskou vlajkou. Ten údajně přepravoval ropu do Sýrie.
Úřadující ministr zahraničí Španělska Josep Borrell prohlásil, že loď byla zabavena ve španělských vodách na žádost Spojených států Velkou Británií. Podle něj vláda vyšetřuje, zda zabavení tankeru neporušilo španělskou suverenitu.
Gibraltarské úřady v pátek uvedly, že na zadrženém tankeru se nenachází žádní britští vojáci. Na palubě však provádějí vyšetřování gibraltarští policisté a celníci. Osmadvacetičlenná posádka, kterou tvoří převážně Indové, ale i několik Pákistánců a Ukrajinců, se nadále nachází na lodi. Úřady je vyslýchají jako svědky, aby zjistily podrobnosti o nákladu a jeho destinaci.
Podle předsedy vlády britského zámořského území Fabiana Picardoa má jeho úřad dostatek důkazů, že supertanker s kapacitou 300 tisíc tun transportoval ropu pro syrskou rafinérii Banyas, která je na sankčním seznamu EU.
V pátek večer nejvyšší soud Gibraltaru schválil zadržení lodi na další dva týdny.
Ve čtvrtek si íránské ministerstvo zahraničí předvolalo britského velvyslance. Na ministerstvu požadovali od velvyslance okamžité propuštění tankeru a zákrok silových složek označili za porušení mezinárodního práva. Vysoce postavený úředník íránského ministerstva zahraničí podle íránské agentury IRNA označil zásah bezpečnostní orgánů Gibraltaru a Británie jako formu pirátství a obvinil Londýn, že „papouškuje za Washingtonem nepřátelskou politiku“ vůči Íránu.
Britská premiérka Theresa Mayová uvítala rozhodnutí Gibraltaru zabavit supertanker. Mluvčí Mayové uvedl, že tato akce dává jasný signál, že porušování sankcí nebude tolerováno. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton označil obsazení íránského tankeru za skvělou zprávu
„Skvělé zprávy, Británie zadržela super tanker Grace I s íránskou ropou, který mířil do Sýrie v rozporu se sankcemi EU. Amerika a naši spojenci budou nadále bránit režimům v Teheránu a Damašku vydělávat na nelegálním obchodě,“ napsal Bolton na svůj Twitter.
Excellent news: UK has detained the supertanker Grace I laden with Iranian oil bound for Syria in violation of EU sanctions. America & our allies will continue to prevent regimes in Tehran & Damascus from profiting off this illicit trade.
EU uvalila finanční, obchodní a transportní sankce proti Sýrii v roce 2011, kdy v zemi vypukla občanská válka. Sankce mají působnost na celém území EU včetně jejího vzdušného prostoru. Spolu s tím Spojené státy, které v loňském roce vystoupily z jaderné dohody s Íránem a uvalily na zemi sankce, se snaží zcela zastavit export íránské ropy.
Jak upozorňuje Michelle Wiese Bockmannová, expertka portálu Lloyd's sledující námořní přepravu, Írán vypnul na tankerech lokační zařízení, aby utajil trasu své lodi a její náklad. Podle ní loď přijala v Íránu náklad ropy v polovině dubna a později dvakrát kotvila v různých místech nedaleko vod Spojených arabských emirátů.