Přísloví „Můj dům, můj hrad“ je asi notoricky známé každému. Avšak kromě domu nás v tomto článku bude zajímat především i prostor, který tvoří ohraničení tohoto pomyslného „hradu“, tedy vašeho domova a majetku. (Foto: Freepik)
Řeč bude o oplocení a o vstupních brankách. I branka totiž dotváří obraz celkového vzhledu vašeho domu.
Branka, coby vstup skrze oplocení, přitom plní hned několik funkcí. V první řadě je to bezpečnost a kontrola přístupu. Branka umožňuje kontrolu přístupu na pozemek. Může být uzamykatelná, což zvyšuje bezpečnost a chrání majetek a osoby před neoprávněným vstupem cizích subjektů.
Můžeme na ni nahlížet rovněž jako na prvek sloužící k oddělení a zajištění soukromí. Takový prvek rozhodně pomáhá udržovat soukromí a odděluje veřejný prostor od soukromého pozemku. I kdyby nebyla uzamykatelná, kdo jí jednou projde, bude jasně vnímat, že prostor za ní není veřejný a podléhá jiným pravidlům a očekáváním.
Branka může být rovněž, jak již bylo zmíněno i v nadpise, designovým prvkem, který přispívá k celkovému vzhledu a stylu nemovitosti. O tom však ještě později.
A v neposlední řadě může oplocení a branka chránit domácí zvířata nebo děti před nebezpečím tím, že jim brání opustit bezpečný prostor pozemku.
Z hlediska zabezpečení můžou být branky vybaveny různými systémy jako jsou mechanické zámky (visací a západkové systémy v kombinaci visacím zámkem nebo řetězem), elektronické zámky (klávesnicové, biometrické či RFID zámky), inteligentní zámky (například na dálkové ovládání pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth s vazbou na telefon nebo ovladač), tradiční zámky s klíčovou vložkou (válcové s cylindrickým mechanismem nebo diskové – což je v podstatě soustava rotujících disků s větší odolnosti proti vyháčkování) nebo magnetickými systémy (zpravidla se používají elektromagnety k udržení zavřené pozice, obvykle v kombinaci s dalšími bezpečnostními prvky).
Co se týče vzhledu branek a oplocení, architekti často navrhují takový materiál a tvarosloví, které je v souladu s domem a zároveň respektuje požadavky klienta na vizuální propustnost směrem k jeho soukromému prostoru. Jako primární parametr lze vnímat výšku. Určitě bude rozdíl mezi oplocením, které se pne do výše kolen a plotem, který má dva metry. To je spjato jednak s bezpečností lokality i přámím majitele, jak moc se chce vůči okolí vymezit a chránit.
I dvoumetrové oplocení a branka však jdou udělat vzdušně a zajímavě, V tomto případě hodně závisí na zvoleném materiálu, použité výplni a konkrétním tvarosloví.
Zde je několik materiálů se stručnou charakteristikou, které lze použít. Nejtradičnějším materiálem bude bezesporu dřevo. To se dobře hodí k rustikálním a klasickým domům. Potřebuje pravidelnou údržbu, jako je natírání nebo moření, aby bylo chráněno před povětrnostními vlivy a hnilobou. Jeho trvanlivost je střední až vysoká a závisí na typu dřeva a jeho ošetření.
Oblíbeným materiálem je i kov. Jde o silný a odolný materiál, často pozinkovaný nebo ošetřený proti korozi. Je zejména vhodný pro bezpečnostní branky. Díky tomu, že je kov lehčí a velmi pevný, může konstrukce dosahovat značné subtilnosti. Trvanlivost je také velmi dobrá, zvyšuje se pravidelnou údržbou, zejména ochranou proti korozi. Nevýhodou je trochu vyšší cena, která v nedávné době ještě vzrostla.
Komu nevadí robustní oplocení nebo naopak takovou bytelnost záměrně vyhledává, lze pak vyzdvihnout beton, nebo všeobecně vyzdívané oplocení. Výplně, jsou-li, jde pak realizovat jako kombinaci s výše uvedenými materiály.
Experimentovat se ale dá i s jinými novými materiály, které jde použít jako výplně do kovových či zděných nosných struktur. Příkladem mohou být různé kompozitní desky, panely, prefabrikáty, ale i odpadní nebo zbytkový materiál. Doplňkově jdou k brance použít i prvky zeleně, která dá úhledně vytvarovat do zeleného oplocení.
Komerční sdělení.