Ukrajině hrozí velké riziko zhroucení frontové linie Podle vysoce postavených ukrajinských důstojníků je vojenská situace chmurná a ruští generálové mohou najít úspěch všude tam, kam se rozhodnou zaměřit svou nadcházející ofenzívu. (Foto: Flickr)

aywardský podnikatel Elon Musk si svými posledními výroky ohledně války na Ukrajině vylámal zuby, když varoval, že i když Moskva „nemá šanci“ dobýt celou Ukrajinu, „čím déle bude válka pokračovat, tím více území Rusko získá, dokud nenarazí na Dněpr, který je těžké překonat“.

„Pokud však bude válka trvat dostatečně dlouho, padne i Oděsa,“ varoval.

Musk, který v minulosti naléhal na Ukrajinu, aby přistoupila na územní ústupky – a jehož odpor k balíčku americké vojenské pomoci ve výši 60 miliard dolarů uvázl na Kapitolu v důsledku stranických sporů – není přinejmenším oblíbeným komentátorem Ukrajiny. A jeho poznámky se setkaly s předvídatelným odporem.

Prognóza miliardáře a podnikatele se však ve skutečnosti příliš neliší od hrozivých varování, která v posledních dnech vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle Zelenského, pokud nebude brzy schválen zastavený mnohamiliardový balíček, budou muset jeho síly „couvat, ustupovat, krok za krokem, po malých krůčcích“. Varoval také, že některým velkým městům může hrozit pád.

Zelenského varování jsou samozřejmě součástí širokého diplomatického úsilí o uvolnění vojenské pomoci, kterou jeho síly tak zoufale potřebují a které se jim už měsíce nedostává – vše od dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů až po systémy protivzdušné obrany Patriot a bezpilotní letouny.

Smutnou pravdou však je, že i když americký Kongres balíček schválí, masivní zásobování nemusí stačit k tomu, aby se zabránilo velkému rozruchu na bojišti.

A takový neúspěch, zejména uprostřed volební kampaně v Americe a Evropě, by mohl velmi dobře oživit tlak Západu na jednání, které by bylo zjevně ve prospěch Ruska, a Kreml by tak mohl konflikt v budoucnu oživit v době, kterou si sám zvolí.

V podstatě vše nyní závisí na tom, kam se Rusko rozhodne zaměřit své síly v rámci ofenzívy, která by měla být zahájena letos v létě. V rámci předofenzivního pumového útoku – který se táhne od Charkova a Sumů na severu až po Oděsu na jihu – Rusko v posledních týdnech široce navýšilo počet raketových a bezpilotních úderů, které jsou zaměřeny na infrastrukturu a ztěžují odhad, kde provede svůj hlavní nápor.

A podle vysoce postavených ukrajinských vojenských důstojníků, kteří sloužili pod generálem Valerijem Zálužným – vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil až do jeho únorové výměny – je vojenská situace chmurná.

Důstojníci uvedli, že existuje velké riziko zhroucení frontové linie všude tam, kam se ruští generálové rozhodnou zaměřit svou ofenzívu. Navíc díky mnohem větší početní váze a naváděným leteckým bombám, které již několik týdnů rozbíjejí ukrajinské pozice, bude Rusko pravděpodobně schopno „proniknout na frontovou linii a v některých částech ji rozbít“, uvedli.

Hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli mluvit svobodně.

„Ukrajině nyní nemůže nic pomoci, protože neexistují žádné seriózní technologie, které by byly schopny kompenzovat Ukrajině velkou masu vojsk, kterou na nás Rusko pravděpodobně vrhne. Tyto technologie nemáme a Západ je nemá také v dostatečném množství,“ řekl POLITICO jeden z vysoce postavených vojenských zdrojů.

Podle něj je to pouze ukrajinská odvaha a houževnatost a také chyby ruských velitelů, které nyní mohou změnit chmurnou dynamiku. Chyby, jako byla ta ze soboty, kdy Rusko zahájilo jeden z největších tankových útoků na ukrajinské pozice od začátku své plnohodnotné invaze, jen aby kolonu rozbila 25. ukrajinská brigáda, která vyřadila tucet tanků a 8 bojových vozidel pěchoty – třetinu síly kolony.

„Nevěřte humbukům o tom, že jen házejí vojáky do mlýnku na maso, aby je zmasakrovali,“ dodal. „To samozřejmě dělají také – ještě více maximalizují dopad své početní převahy -, ale také se učí a zdokonalují.“

Zdorj: politico.eu