„Hluboký stát je skutečný,“ tvrdí Dominic Cummings, bývalý hlavní poradce premiéra Borise Johnsona. (Foto: Flickr / ilustrační)
V rozhovoru pro podcast „Manifold“ Cummings minulý týden uvedl, že takzvaný deep state, což je přezdívka pro nevolenou byrokracii, disponuje mnohem větší mocí než volení politici.
Podle něj jsou to však často „velmi dobří, rozumní, inteligentní“ a zkušení úředníci, kteří se snaží „zabránit idiotům, kteří jsou zvoleni, aby dělali hrozné věci“.
„Spousta věcí, které byly v COVIDu nejlepší, byl hluboký stát mařící [tehdejšího ministra zdravotnictví] Matta Hancocka, zvoleného politika ve prospěch země,“ prohlásil Cummings.
COVID-19 Lockdown
Cummings hovořil o tom, jak Johnson a Hancock byli pod tlakem úředníků donuceni k uzamčení země v březnu 2020 poté, co byl COVID-19 prohlášen za globální pandemii.
„Existoval oficiální plán, kterým byla stádová imunita,“ řekl Cummings a dodal, že tento plán pocházel od úřadu vlády a ministerstva zdravotnictví a sociální péče, které „si stále myslely, že … toto je jediný způsob, jak to zvládnout“.
Do 12. března 2020 začali datoví vědci v poradním týmu vlády a „různí lidé zvenčí“ „volat“ po uzamčení, uvedl Cummings.
Popsal, jak s malým týmem „dostal Borise do místnosti“, aby s ním s pomocí několika tabulek „probral realitu“, přičemž měl na mysli projektovaný model týmu vedeného Neilem Fergusonem, profesorem matematické biologie na Imperial College London, který naznačoval, že bez omezení by na COVID-19 mohlo zemřít až půl milionu lidí.
Cummings také uvedl, že Johnsonovi „vysvětlili“, že Hancock „prosazuje myšlenku, že existuje pouze tento jediný způsob je plán jednovlnné stádové imunity“, protože nerozumí situaci a že odpor k výlukám se brzy stane politicky neudržitelným.
Řekl, že tehdejší rady, podle nichž lidé nebudou tolerovat omezení delší než několik týdnů, „se ukázaly jako naprostý nesmysl“.
Johnson vyhlásil první celostátní výluku 23. března.
Cummingsovy komentáře jsou ozvěnou dřívějšího odhalení Fergusona, kterému se pro jeho modelování, jež ovlivňovalo rozhodnutí ministrů, přezdívalo „profesor lockdown“.
Ferguson řekl londýnským Timesům, že vláda si původně nemyslela, že by Evropa mohla zavést výluky jako čínský komunistický režim.
„Je to komunistický stát jedné strany, říkali jsme si. Mysleli jsme si, že to v Evropě nemůže projít,“ řekl a dodal: „A pak to udělala Itálie. A my jsme si uvědomili, že můžeme.“
Hluboký stát
Na otázku, „kdo skutečně řídí Spojené království“, Cummings odpověděl, že ho překvapilo, že dárci mají „pozoruhodně malý vliv“ a že rozhodují úředníci.
„COVID je toho klasickým příkladem.“
Cummings uvedl, že ačkoli média informovala o neshodách mezi ministry ohledně politiky COVID-19, „ve skutečnosti téměř vždy … tito ministři neměli s ničím důležitým vůbec nic společného a rozhodnutí přijímali téměř výhradně úředníci, přičemž ministři do nich téměř vůbec nezasahovali“.
Uvedl, že úředníci, zejména soukromí tajemníci, činí 99 procent rozhodnutí, zatímco premiér a kancléř státní pokladny činí jen málo, ale „velká“ rozhodnutí.
Na otázku, zda je spravedlivé nazývat úředníky „hlubokým státem“, Cummings odpověděl, že podle něj je to spravedlivé v tom smyslu, že „jde o jakousi hluboce zakořeněnou instituci, která vlastně prakticky kontroluje obrovské množství toho, co se děje, s nulovým až velmi malým demokratickým vhledem nebo dokonce znalostí a pochopením“.
„To je nesporně pravda,“ řekl a dodal, že to neznamená, že se dějí nějaké konspirace.
Cummings se domnívá, že na jedné straně je „pro dobro věci“, že „geniální třicetileté ženy, o kterých nikdo neslyšel a které nikdo nevolil, [ve skutečnosti] řídí věci“, protože „kvalita volených lidí je nyní napříč západními vládami tak zoufale špatná“.
Na druhou stranu to znamená, že instituce se stávají „neuvěřitelně zatuchlými a samoposilujícími“ do té míry, že „téměř nic nelze žádným způsobem změnit, včetně samotného deep state“, řekl.
Zdroj: theepochtimes.com