Hlubokovodní segment Afriky vždy hrál klíčovou roli, pokud jde o přidávání významných objevených objemů, což Africe pomohlo udržet její produkci uhlovodíků. (Foto: Flickr)
- V nadcházejícím desetiletí se očekává výrazný nárůst těžby ropy a zemního plynu v Africe, a to díky novým objevům a projektům.
- Nedávné úspěchy v Namibii a na Pobřeží slonoviny podnítily zájem o hlubinný průzkum na celém kontinentu.
- Pro plné uvolnění afrického hlubinného potenciálu je třeba řešit problémy, jako jsou obavy o bezpečnost a daňové pobídky.
Podíl tohoto segmentu na skladbě africké produkce uhlovodíků se v minulém desetiletí pohyboval mezi 20 a 25 % a očekává se, že do roku 2035 vzroste mezi 35 a 40 %.
Společnost Rystad Energy odhaduje, že z projektů ve výstavbě a před zahájením výstavby bude v Africe do roku 2035 k dispozici přibližně 3,5 milionu barelů denně nových hlubinných dodávek (projekty před zahájením výstavby a ve výstavbě).
Úspěchy v zemích, jako je Namibie a Pobřeží slonoviny, vyvolaly značný zájem o průzkum hlubokých vod a mnoho dalších zemí, jako je Svatý Tomáš a Princův ostrov, Libérie a Sierra Leone, se také stávají důležitými zeměmi pro společnosti, které si chtějí zajistit plochy pro průzkumné práce ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.
Pokud jde o sankcionování hlubokomořských zdrojů, Afrika zaznamenala v letech 2015 až 2019 prudký nárůst sankcionování v klouzavém pětiletém období, protože byly sankcionovány různé objevy, jako je Zohr společnosti Eni v Egyptě a projekt LNG společnosti TotalEnergies v Mosambiku, který by měl těžit z objevů Golfinho a Atum v oblasti 1 v Mosambiku.
Po konferenci COVID-19 nastalo na kontinentu období útlumu hlubokomořských sankcí, přičemž průměrné roční hlubokomořské zdroje sankcionované v letech 2015-19 klesly na přibližně 330 milionů barelů, zatímco v letech 2015-19 činil roční průměr téměř 1890 milionů barelů.
Nicméně díky nedávnému úspěchu v Namibii a pokroku v dalších objevených projektech, jako je Oblast 4 v Mosambiku, další fáze vývoje Baleine v Pobřeží slonoviny a několik projektů v Nigérii, je Afrika na vrcholu nové vlny sankcionování hlubinných zdrojů.
Pokud se budou dodržovat harmonogramy projektů, mohla by průměrná roční aktivita v oblasti hlubinných zdrojů v Africe v letech 2025-29 přesáhnout 2 miliardy barelů ropy.
Kontinent má potenciál zvýšit toto číslo nad 3 miliardy boe. Takové projekty by však pravděpodobně potřebovaly více daňových pobídek a v některých případech i zlepšení bezpečnostní situace pro související zařízení na pevnině.
Trajektorii těchto projektů by dále určilo upřednostňování nejlukrativnějších projektů v portfoliích hlavních společností, které plánují nejistou budoucnost.
Některé z plynových projektů však mohou být dále zajištěny tím, že se na kontinentu prosadí různé projekty přeměny plynu na elektřinu, takže se výrazně zlepší i míra přístupu k elektřině.
Zdroj: rystadenergy.com