Podle organizace Cluster Munition Coalition (Koalice proti kazetové munici) jsou lidé zabíjeni a zraňováni kazetovými bombami častěji než kdekoli jinde na světě včetně Sýrie, zatímco na Ukrajině stále zuří zástupná válka. (Foto: Flickr)

Koalice – což je síť nevládních organizací, které podporují zákaz těchto kontroverzních zbraní – zveřejnila výroční zprávu, podle níž byl rok 2022 celosvětově nejsmrtelnějším rokem, co se týče zabití v souvislosti s kazetovými bombami.

Kazetové bomby se otevírají ve vzduchu a rozptylují desítky malých pum a submunice po rozsáhlých cílových oblastech, ty často zabíjejí nebojující osoby desítky let před ukončením konfliktů, v nichž jsou tyto zbraně používány. Více než 120 zemí podepsalo úmluvu OSN zakazující tuto munici, která zabíjí bez rozdílu. Washington, Kyjev a Moskva však mezi signatáři nejsou.

Kyjev i Moskva přitom tyto zbraně během války používaly. V červenci Bílý dům oznámil, že USA poskytnou ukrajinským silám kazetové bomby, přestože již existovaly důkazy, že Kyjev používal tuto munici před a po zahájení invaze Kremlu.

Alex Hiniker, nezávislý odborník z Fóra pro obchod se zbraněmi, si postěžoval, že on a další výzkumníci jsou „zmateni skutečností, že [Washington] posílá zcela zastaralé zbraně, které většina světa zakázala, protože neúměrně zabíjejí civilisty“.

Podle zprávy koalice bylo v loňském roce na Ukrajině těmito bombami zabito více než 300 lidí a přes 600 jich bylo zraněno. V Sýrii, která byla donedávna místem s největším počtem ročních obětí kazetových bomb, bylo zabito 15 lidí a 75 zraněno. V Iráku, kde americká armáda použila kazetové bomby během války v Zálivu a invaze v roce 2003, bylo zabito 15 lidí a 25 bylo zraněno.

V Jemenu, kde Rijád během své genocidní války proti severojemenským Hútíům použil k zabíjení civilistů kazetové bomby dodané USA, bylo v loňském roce těmito bombami usmrceno 5 osob a 90 osob zraněno. V roce 2022 nebyly v Iráku ani v Jemenu zaznamenány žádné útoky kazetovými bombami.

Hlavními oběťmi nevybuchlých tzv. dud – bomb, které vypadají jako kovové koule – jsou děti, které je sbírají, aby si s nimi hrály, aniž by věděly, co ve skutečnosti jsou. Tyto submunice také často zabíjejí a mrzačí pastevce i sběrače kovového šrotu, což je nezřídka poválečný zdroj příjmů – vysvětluje Laura Persi, editorka výroční zprávy koalice.

Během války ve Vietnamu shodily americké síly na Vietnam, Kambodžu a Laos stovky milionů kazetových bomb. V Laosu stále každoročně umírají lidé v důsledku desítek milionů nevybuchlých náloží, které tam zůstaly po amerických bombardovacích kampaních.

Zdroj: libertarianinstitute.org