Hitlerova potopená černomořská flotila, staletí staré „hladové kameny“ se vynořují z vyschlých koryt řek v Evropě postižené suchem. (Foto: Twitter / Shoko Asahara)
Extrémní sucha v Evropě odhalují tisíce let ztracené historie.
V některých regionech byly odhaleny staletí staré varovné vzkazy vyryté do balvanů. Jak uvádí StrangeSounds.org, tyto kameny – známé jako „Hungersteine“ nebo „Hunger Stones“.
Jeden kámen, zasazený do řeky Labe, která teče z českých hor přes Německo až k Severnímu moři, pochází z období sucha v roce 1616, je opět vidět ve vyschlém korytě řeky.
Je na něm napsáno varování: „Wenn du mich seehst, dann weine“ – „Když mě uvidíš, zaplač“.
„Hladové kameny“, jako je tento, se používaly jako „hydrologické orientační body“ po celé střední Evropě, uvedla NPR, když se kameny naposledy objevily během sucha v roce 2018.
Na těchto kamenech jsou „vytesána léta strádání a iniciály autorů, kteří se ztratili historii,“ napsal tým českých vědců ve studii z roku 2013.
„Základní nápisy varují před následky sucha. Vyjadřovaly, že sucho přineslo chudým lidem špatnou úrodu, nedostatek potravin, vysoké ceny a hlad“.
Současné evropské sucho je jistě historické. Jak dále uvádí StrangeSounds.org, most Mesta ze XIV. století ve Villarta de los Montes (Extremadura, Španělsko), pěkný příklad mudéjarsko-gotického stavebního inženýrství. Od roku 1956 ho zakrývaly vody přehrady Cijara, ale sucho ho znovu vyneslo na světlo.
This medieval bridge was flooded in the fifties to create the Cijara reservoir in central Spain. Now it's exposed again as a drought parches Spain’s arid regions https://t.co/S3zsZwOqve pic.twitter.com/BwybpYwHUr
— Reuters (@Reuters) August 11, 2022
Pozůstatky římského castra Aquis Querquennis v Galicii, které jsou běžně zakryty vodami řeky Limy a vodní nádrže Concha. Pochází ze III. století a nacházel se na silnici Via Nova.
A view of the Roman camp Aquis Querquennis, located on the banks of the Limia River in Galicia, Spain. The camp is usually under water but can now be seen because of the low water levels. pic.twitter.com/LDP0X1sc9g
— BBC Weather (@bbcweather) August 10, 2022
V době, kdy Itálie čelí „nejvážnější vodní krizi za posledních 70 let“, byla ve vyschlém korytě řeky Pád odhalena 450kilogramová , bomba z doby druhé světové války…
The water level in Italy's drought-stricken Po River is so low that even a WWII-era bomb reemerged.
— DW News (@dwnews) August 12, 2022
It was no easy task to remove the 450-kilogram bomb. pic.twitter.com/xdEYKaIfoi
Ve Španělsku vyschla vodní nádrž Valdecanas a odhalila prehistorický kamenný kruh přezdívaný „španělské Stonehenge“, oficiálně známý jako Dolmen Guadalperal, který je od roku 1963 zakrytý vodou…
A konečně, což je možná nejdramatičtější, se znovu vynořila nacistická flotila 20 německých válečných lodí z období světové války, když hladina vody v Dunaji v Srbsku klesla na extrémně nízkou úroveň…
Hitlerova černomořská flotila byla potopena v roce 1944, když německá armáda ustupovala před sovětskými silami, uvádí agentura Reuters.
Podle deníku The Washington Post se předpokládá, že pod písečnými břehy řeky je pohřbeno mnohem více lodí.
Zdroj: zerohedge.com